Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 72-69

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των τελικών της Α1 Γυναικών από τον Ολυμπιακό με 72-69.

Ο Παναθηναϊκός έχασε στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό το πρώτο παιχνίδι της σειράς για τους τελικούς της Α1 Γυναικών από δικά του λάθη σε κρίσιμα σημεία του ματς.

Ο κόσμος επέστρεψε στο ΟΑΚΑ!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την μάχη των τελικών κόντρα στον Ολυμπιακό στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ με τις Αλεξανδρή, Αλέιν, Σταμολάμπρου, Τζόουνς και Σωτηρίου. Οι δυο ομάδες στις πρώτες κατοχές ήταν αρκετά νευρικές στις επιθετικές τους επιλογές με το σκορ να είναι πολύ χαμηλό, με την άμυνα του Παναθηναϊκού να είναι πιεστική χωρίς να χάνονται τα αμυντικά ριμπάουντ. Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε 5 λεπτά για να πετύχει το πρώτο του καλάθι. Ο Παναθηναϊκός είχε καλό ρυθμό από την περιφέρεια παρά την αστοχία στα σουτ 2 πόντων, Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 13-15 υπέρ του Παναθηναϊκού παρά την μεγάλη νευρικότητα και την έλλειψη ρυθμού.

Στις πρώτες κατοχές της δεύτερης περιόδου ο Παναθηναϊκός συνέχισε την καλή αμυντική λειτουργία και με ένα τρίποντο από την Σταμολάμπρου έπειτα από καλή κυκλοφορία στη επίθεση οι πράσινες πήραν διαφορά 8 πόντων (16-24) στο 13′. Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και με ένα σερί 6-0 έφερε το ματς σε ισορροπία. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε απάντηση στο μαρκάρισμα της Χριστινάκη η οποία κρατούσε τον Ολυμπιακό επιθετικά κοντά στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός είχε κολλήσει επιθετικά χάνοντας πολλά σουτ 2 πόντων, όμως τα επιθετικά ριμπάουντ έδιναν δεύτερες ευκαιρίες στο τριφύλλι. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 3 πόντους (31-34).

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει το ματς μετά από τρίποντο της Χριστινάκη, ενώ ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ χωρίς να έχει την ανάλογη συγκέντρωση. Ο Παναθηναϊκός έκανε αρκετά λάθη στην επίθεση με τον Ολυμπιακό να ελέγχει τον ρυθμό του ματς έχοντας πάρει διαφορά 6 πόντων (46-40). Ο Παναθηναϊκός είχε χάσει την συγκέντρωση του στην επίθεση δεν έπαιζε καλό μπάσκετ με τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται το κακό διάστημα του Παναθηναϊκού για να φτάσει την διαφορά στους 9 πόντους (52-43). Ένα πολύ κακό δεκάλεπτο για το τριφύλλι τελείωσε στο -8 και το σκορ στο 54-46.

Ο Παναθηναϊκός στις αρχές της τελευταίας περιόδου μείωσε στους 4 πόντους προσπαθώντας να επιστρέψει στο ματς. Η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν πιο σκληρή και πιεστική, ενώ επιθετικά η Τζόουνς έπαιρνε τις περισσότερες πρωτοβουλίες. Ο Παναθηναϊκός στο 36΄πέρασε μπροστά με 60-61 έπειτα από καλάθι της Τζόουνς. Η Σωτηρίου με 3 κλεψίματα και ένα μεγάλο τρίποντο έδωσε μεγάλη ανάσα στον Παναθηναϊκό και ένα +4 με δυο λεπτά να απομένουν. Ο Ολυμπιακός κάλυψε γρήγορα το +4 του Παναθηναϊκού και με προσωπικό καλάθι της Χριστινάκη πέρασε μπροστά, αλλά η Τζόουνς με τρίποντο έκανε το 66-67. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα με το παιχνίδι να πηγαίνει στις βολές και τον Ολυμπιακό να παίρνει τελικά την νίκη με 72-69.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 31-34, 54-46, 72-69