Ελευθερία Μοσχάτου – Παναθηναϊκός 49-77

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε την Ελευθερία Μοσχάτου για την 18η αγωνιστική της Α1 Γυναικών με 49-77 πραγματοποιώντας ακόμη μια νίκη.

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Ελευθερία Μοσχάτου για την Α1 Γυναικών, με την απόδοση του να ανεβαίνει στο δεύτερο μέρος και να φτάνει εν τέλει σε μια άνετη νίκη με 49-77.

Ο Χατζηβρέττας για τα χρόνια του στον Παναθηναϊκό!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με τις Παυλοπούλου, Τσβίτκοβιτς, Αλέιν, Σταμολάμπρου και Τζόουνς. Οι πράσινες μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς βγάζοντας ενέργεια και στις δυο μεριές του παρκέ επιβάλλοντας τον ρυθμό τους. Η Ελευθερία Μοσχάτου έβγαλε αντίδραση εκμεταλλευόμενη κάποια λάθη του Παναθηναϊκού μειώνοντας στον 1 πόντο (8-9) στο 5′ με σερί 6-0. Η Σωτηρίου με τρίποντο “ξεκόλλησε” επιθετικά τον Παναθηναϊκό ο οποίος ήταν χωρίς σκορ για 4 λεπτά. Η Ελευθερία Μοσχάτου δεν άφηνε τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει καθώς το τριφύλλι ήταν άστοχο στα σουτ 2 πόντων και δεν έδειχνε συγκεντρωμένος με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει στο 13-16.

Στις πρώτες κατοχές της 2ης περιόδου ο Παναθηναϊκός βρήκε κάποιους πόντους με την Παυλοπούλου, αλλά στην άμυνα δεν ήταν πιεστικός με την Ελευθερία Μοσχάτου να συνεχίζει να είναι κοντά στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει ρυθμό, έβγαζε νευρικότητα χάνοντας αρκετά λει-απ. Μετά το 15′ ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την απόδοση του και έφτασε την διαφορά στο +11 (21-32) με εύστοχα σουτ 3 πόντων από Τσβίτκοβιτς και Παυλοπούλου. Οι πράσινες ανέβασαν ρυθμό, έπαιξαν καλύτερη άμυνα αναγκάζοντας την Ελευθερία Μοσχάτου να υποπέσει σε λάθη και έτσι το σκορ του πρώτου 20λέπτου διαμορφώθηκε στο 24-38.

Στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλός αμυντικά και επιθετικά προσπαθούσε να βρει ρυθμό παρά την αστοχία στα δίποντα. Η Ελευθερία Μοσχάτου είχε κολλήσει επιθετικά καθώς είχε σημειώσει μόλις 2 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά της περιόδου. Ο Παναθηναϊκός κυριαρχούσε στα ριμπάουντ με την διαφορά να ξεπερνάει τους 20 πόντους (26-49). Ο Παναθηναϊκός στα υπόλοιπα λεπτά του δεκαλέπτου είχε επιβάλει τον ρυθμό του, συντηρούσε την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους πηγαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 34-60.

Στην 4η περίοδο το τριφύλλι δεν έδειχνε ότι μπορεί να απειληθεί βάση της εικόνας του 3ου δεκαλέπτου. Ο Παναθηναϊκός δεν άφηνε την διαφορά να πέσει κάτω από τους 20 πόντους παρά την χαλαρότητα που έδειχνε, δίνοντας έτσι εύκολους πόντους στην Ελευθερία Μοσχάτου. Η ευστοχία του Παναθηναϊκού στα σουτ 3 πόντων έδιναν τις απαραίτητες επιθετικές ανάσες στο τριφύλλι ώστε να μην αγχωθεί στα τελευταία λεπτά. Η Ελένη Καπογιάννη πέρασε στο παιχνίδι και τις πιο νεαρές αθλήτριες με το παιχνίδι να έχει ουσιαστικά τελειώσει και την διαφορά να επιτρέπει το rotation. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 49-77.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 24-38, 34-60, 49-77