Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης: Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε

Ο Παναθηναϊκός ήταν μαχητικός απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης αλλά δεν κατάφερε να την κερδίσει χάνοντας με 68-71 σε ένα οριακό ματς.

Ισορροπημένο το ξεκίνημα της πρώτης περιόδου, με τον Παναθηναϊκό να έχει πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά. Εξαιρετικός αμυντικά ο Γιώργος Καλαϊτζάκης. Παρόλα αυτά το παιχνίδι ήταν σε ισορροπία αφού οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν ότι κέρδιζαν στην άμυνα, να το κεφαλαιοποιήσουν στην επίθεση (εμφανής η απουσία του Ουόλτερς). Στα μέσα της περιόδου η Ρεάλ ξέφυγε στο σκορ με 13-21 μέσω του Χεζόνια. Οι αλλαγές του coach Ράντονιτς άλλαξαν την εικόνα κι ο Παναθηναϊκός επέστρεψε με καλές άμυνες και κάποιες καλές επιθετικές πρωτοβουλίες κυρίως από τους Πονίτκα, Άντριους και Γκουντάιτις. Η περίοδος έκλεισε με 22-23 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με τέλειο τρόπο αμυντικά για το «τριφύλλι» αφού έβγαλε 5 σερί άμυνες, όμως ταυτόχρονα κατάφερε μόνο σε μία επίθεση να βρει σκορ και δεν ξέφυγε στο σκορ. Λίγο κάποιες κακές επιλογές, λίγο οι χαμένες βολές αλλά και τα χαμένα ριμπάουντ επέτρεψαν στην Ρεάλ να περάσει μπροστά. Μπροστάρης για τους Μαδριλένους ο Ντεκ ο οποίος έκανε ζημιά στην πράσινη άμυνα. Παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός μέσα από την άμυνα του επανήλθε πέρασε και μπροστά με 37-36 (βολή Ουίλιαμς) αλλά με ένα καλάθι του Ταβάρες η Ρεάλ έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 37-38.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε ισορροπημένα όπως κι οι προηγούμενες. Με πολύ σκληρές άμυνες και καλάθια να μπαίνουν δύσκολα εκατέρωθεν. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε πολλές άμυνες και με κάποιες καλές επιλογές στην επίθεση πέρασε και μπροστά με 46-45. Η Ρεάλ με ένα σερί 0-5 αντέδρασε στις κακές επιλογές του Παναθηναϊκού επιθετικά και ξαναπέρασε μπροστά με 48-50. Με δύσκολο γκολ – φάουλ του Άντριους ο Παναθηναϊκός μείωσε προσωρινά σε 51-52. Η περίοδος έκλεισε με 51-54 για την Ρεάλ που σταθερά κρατούσε τα ηνία του αγώνα, έστω και οριακά.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε όπως πήγε και το υπόλοιπο ματς με 2 καλάθια, ένα για κάθε ομάδα και με καλές άμυνες. Με σημαντική προσφορά του Γκουντάιτις οι «πράσινοι» μείωσαν γρήγορα σε 55-56. Με σερί κακές επιθετικές επιλογές και 2 τρίποντα των Γιουλ και Κοζέρ η Ρεάλ προηγήθηκε με 55-62 έξι λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Στη συνέχεια με καλάθι του Γκουντάιτις οι πράσινοι μείωσαν σε 57-62, αφού ο Λιθουανός σέντερ έχασε άλλη μία βολή. Μετά ακολούθησε τρίποντο από τον Λι και το σκορ έγινε 60-62, βάζοντας τον Παναθηναϊκό ξανά μέσα στον αγώνα. Με δεύτερο τρίποντο από τον Λι ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 63-62. Στη συνέχεια το παιχνίδι είχε συνεχείς εναλλαγές στο σκορ με την Ρεάλ να περνάει με 65-68 μπροστά με 2′ για το φινάλε. Μετά από διαδοχικά χαμένα τρίποντα από τον Παναθηναϊκό, ήρθε ο Σέρχιο Γιουλ να βάλει ένα από τα «γνωστά» του τρίποντα κάνοντας το 65-71.

Υ.γ 1: Είναι αρχή ακόμη για μία νέα ομάδα και θα χρειαστεί υπομονή αρκετή από τον κόσμο, η ομάδα φαίνεται να δουλεύει πράγματα ειδικά στο αμυντικό κομμάτι τα οποία αποδίδουν. Κλειδί θα είναι να έρθουν όσο το δυνατό πιο πολλά θετικά αποτελέσματα μέχρι η ομάδα να βρει κάποιες σταθερές στο παιχνίδι της.

Υ.γ 2: Η απουσία του Νέιτ Ουόλτερς ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής, αφού μιλάμε για τον γενικό κουμανταδόρο της ομάδας ο οποίος έχει την ικανότητα να ελέγχει τον ρυθμό της ομάδας και να την κατευθύνει.

Υ.γ 3: Το κενό στην θέση 4 κι ειδικά η έλλειψη σουτ από τις θέσεις 3-4 είναι πολύ μεγάλα, είναι απαραίτητη η προσθήκη παίκτη με τρίποντο από τα φτερά καθώς και να μπορεί να δώσει πολύτιμα λεπτά στην θέση 5, προσφέροντας διαφορετικά στοιχεία από τους υπάρχοντες center.

Υ.γ 4: Μεγάλο must είναι η άμεση βελτίωση στις βολές, με 11/21 δεν πας πουθενά σε αυτό το επίπεδο!