Παναθηναϊκός Aktor – Άλμπα Βερολίνου 84-75

Με τον πλέον ιδανικό τρόπο έκλεισε την κανονική περίοδο στην Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός Aktor, που κέρδισε με 84-75 την Άλμπα Βερολίνου.
Παναθηναϊκός Ολυμπιακός Σλούκας MVP

Η προσοχή πλέον όλων στρέφεται στο ντέρμπι που θα κρίνει το πλεονέκτημα έδρας στα play-off κόντρα στην ομάδα του Ολυμπιακού, για την Basket League τη Δευτέρα.

Ο Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε τον Όλεκ Μπαλτσερόφσκι στην πεντάδα, αλλά ο Πολωνός ήταν για άλλη μια φορά μη αποτελεσματικός. Ο Παναθηναϊκός Aktor έμοιαζε νωθρός στο ξεκίνημα (5-10 στο 5′) και γρήγορα ο Τούρκος προπονητής πέρασε στο παρκέ τους Κώστα Σλούκα – Ματίας Λεσόρ.

Η κακή εικόνα συνεχίστηκε (5-12 στο 6′, 2/9 σουτ οι «πράσινοι») και ο Λούκα Βιλντόζα μπήκε στο ματς, εισπράττοντας ένα «θερμό» χειροκρότημα στήριξης. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα και το γκολ – φάουλ του Γάλλου σέντερ έφερε την απόσταση στον πόντο (16-17 στο 8′). Ωστόσο, συνολικά στην 1η περίοδο το «τριφύλλι», που είχε μόλις 1/7 τρίποντα, δεν ήταν συμπαγές αμυντικά, με τη γερμανική ομάδα να του βάζει απρόσμενα προβλήματα (17-23 στο 10′, 7π. ο Κριστ Κουμάντζε).

Ο Σλούκας συνέχισε να επιχειρεί να «ωθήσει» τους συμπαίκτες του και ο Μήτογλου έβαλε πράγματι οντότητα κοντά στο καλάθι, με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να περάσουν μπροστά στο σκορ στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου (30-27).

Το μακρινό σουτ της Άλμπα κράτησε τους φιλοξενούμενους στο ματς, για να ακολουθήσουν διαδοχικές εναλλαγές στο προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό να κλείνει προηγούμενος το ημίχρονο με 38-37, έχοντας ως… τερματοφύλακα τον Αντετοκούνμπο, που ήρθε τελικά εκείνος να κάνει τη διαφορά στο «ζωγραφιστό», ιδιαίτερα στην άμυνα.

Η άμυνα του «τριφυλλιού» συνέχισε να δίνει… ανοιχτούς διαδρόμους στην Άλμπα, αλλά ο Ναν το πήρε προσωπικά στην επανάληψη. Ο Αμερικανός έβαλε 12π. σε 5′ και έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους (52-48), με τον Μάριους Γκριγκόνις να «γράφει» το 55-48 στο 26′ μετά την 4η ασίστ του Σλούκα. Για άλλη μια φορά, όμως, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και επέστρεψαν (57-57 στο 28′ με τον Ματ Τόμας να κάνει «ζημιά»).

Μάλιστα, η νωθρή αμυντικά ομάδα του Αταμάν έδωσε το «δικαίωμα» στους αδιάφορους βαθμολογικά Γερμανούς να «κλείσουν» το 3ο δεκάλεπτο στο +3 (60-63 στο 30′). Ενδεικτικό της κακής προσπάθειας στην «πράσινη» άμυνα ήταν το 26π. παθητικό στην 3η περίοδο.

Ο Αντετοκούνμπο έδωσε ψυχολογία μέσα από την άμυνα με τις ικανότητές του στον αέρα, σταματώντας τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων, και με ρεσιτάλ από μακρινά σουτ το σερί 13-0 ανάγκαζε σε τάιμ άουτ τον Γκονζάλες, βάζοντας «φωτιά» στο ΟΑΚΑ (73-63 στο 34′).

Αυτό το «ξέσπασμα» ήταν και αρκετό για να έρθει ουσιαστικά το αποτέλεσμα, με την τελική διαφορά να καταλήγει σε αυτά τα επίπεδα και τον Παναθηναϊκό να περιμένει πια τον 7ο της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκα, για να περάσει κι αυτό το «εμπόδιο», τσεκάροντας εισιτήρια για Βερολίνο (84-75).

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 38-37, 60-63, 84-75.