Περιστέρι – Παναθηναϊκός 96-89

Την ήττα με 96-89 γνώρισε στο Περιστέρι ο Παναθηναϊκός κλείνοντας με άσχημο τρόπο την κανονική περίοδο της Basket League.

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει να σπάει κάθε αρνητικό ρεκόρ, φτάνοντας στην 6η ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα, ισοφαρίζοντας μαύρη σελίδα 30 ετών. Οι «πράσινοι» εμφάνισαν και πάλι τις ίδιες παθογένειες, όπως στα παιχνίδια με ΠΑΟΚ και ΑΕΚ και δικαίως έφυγαν με την ήττα από το κλειστό του Περιστερίου. Τον Κολοσσό Ρόδου θα συναντήσει ο Παναθηναϊκός στην πρώτη φάση των πλέι οφ.

Το Περιστέρι ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και πήρε το προβάδισμα με 10-0 στα πρώτα τρία λεπτά. Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και μείωσε στους 3 πόντους (12-9). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 21-15 για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη.

Διαφορετική η εικόνα στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, με τον Παναθηναϊκό να ακουμπά την μπάλα στον Γκουντάιτις και τον Λιθουανό σέντερ να κάνει… πάρτι και στις δύο ρακέτες. Ο «Γκούντα» αρχικά ισοφάρισε για το «τριφύλλι» σε 23-23 στο 13′, με τους «πράσινους» να καταφέρνουν με καλάθι και φάουλ του Γκουντάιτις να προηγηθούν με 23-28 στο 14′.

Η απάντηση του Περιστερίου ήταν άμεση και με τον Ντένμον πρωταγωνιστή μείωσαν εκ νέου σε 27-28 στο 15′, με τον Αγραβάνη να είναι αυτός που μπήκε στη συνέχεια στην επιθετική εξίσωση του Παναθηναϊκού, διαμορφώνοντας το 27-31 στο 16′ και το 33-36 στο 18′ με 3/4 τρίποντα. Το φινάλε του ημιχρόνου όμως είχε και πάλι πρωταγωνιστή τον Ντένμον, που είχε φτάσει τους 16 πόντους με 3/6 τρίποντα, με το Περιστέρι να πηγαίνει προηγούμενο στα αποδυτήρια με 42-39.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Πάρις Λι με τρίποντο ισοφάρισε σε 42-42, αλλά το Περιστέρι απάντησε με σερί 5-0 για το 47-42 στο 22′. Ο Αμερικανός γκαρντ του «τριφυλλιού» είχε βρει ρυθμό και με σουτ και πάλι από την περιφέρεια μείωσε στο 24′ σε 49-48, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τις κακές επιλογές των «πράσινων» στην επίθεση και να γράφουν στο 25′ το 53-48.

Ο Πάρις Λι όμως και πάλι, «κουβαλώντας» τον Παναθηναϊκό, έφτασε τους 18 πόντους με 4/6 τρίποντα και ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους στο 26′ (56-56). Ο Πονίτκα στο 27′ έδωσε προβάδισμα στο «τριφύλλι» με 56-58, αλλά οι «πράσινοι» για ακόμα μία φορά έδωσαν δικαιώματα και ευκαιρίες, με το Περιστέρι να απαντά με σερί 5-0 για το 61-58 στο 28′. Το τέλος του δεκαλέπτου θύμισε κάτι από το φινάλε του ημιχρόνου, με την ομάδα του Σπανούλη να καταφέρνει και πάλι να πάρει προβάδισμα με 65-60 στο 30′, αλλά τον Γκριγκόνις να μειώνει με buzzer beater σε 65-62.

Στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, το Περιστέρι κατάφερε με εκπληκτική παρουσία σε άμυνα και επίθεση να ξεφύγει με 10 πόντους (75-65). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά αυτή με το τελικό σκορ να είναι 96-89, εξασφαλίζοντας έτσι την 3η θέση της κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 42-39, 65-62, 96-89