Παναθηναϊκός: Πράσινη παραμονή Χριστουγέννων!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού στο κλειστό Παύλος Γιαννακόπουλος με 65-61 για να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον αιώνιο αντίπαλο σε ένα πραγματικό ντέρμπι με 65-61 και έκανε ένα όμορφο δώρο Χριστουγέννων στον κόσμο του το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Γυναικών.

Sold out με Ερυθρό Αστέρα!

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στο κλειστό Παύλος Γιαννακόπουλος για το Κύπελλο Γυναικών με στόχο την νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με την κλασική πεντάδα του Παυλοπούλου, Σταμολάμπρου, Τζόουνς, Τσβίτκοβιτς και Αλέιν. Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο ματς με τον Παναθηναϊκό να δείχνει νευρικός στα πρώτα λεπτά χωρίς να έχει σκοράρει. Η Τζόουνς με τρίποντο έληξε την αστοχία του τριφυλλιού. Ο Ολυμπιακός είχε αποκτήσει διαφορά 7 πόντων διατηρώντας τον έλεγχο του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να μην βρίσκει λύσεις στην επίθεση. Στα τελευταία 2 λεπτά ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμό και δεν επέτρεψε την διαφορά να ξεφύγει με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 14-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το τριφύλλι μπήκε πιο δυναμικά σε άμυνα και επίθεση και έφερε το ματς στην ισοπαλία με σερί 7-2. Ο αγώνας είχε καλύτερο ρυθμό από το πρώτο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να πατάνε καλύτερα στα παρκέ. Κάποια λάθη και ορισμένες βιαστικές επιλογές του Παναθηναϊκού επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να ξανά πάει στο +5 την διαφορά. Μετά από τάιμ-ουτ της Καπογιάννη ο Παναθηναϊκός επέστρεψε πιο συγκεντρωμένος και μάζεψε την διαφορά, περνώντας για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με δίποντο της Τσβίτκοβιτς (33-32) στο 18′. Σε ένα πολύ καλό δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό που βρήκε τον ρυθμό του το πρώτο ημίχρονο έληξε με 38-35, με το παιχνίδι να είναι πραγματικό ντέρμπι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες βγήκαν από τα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό να τρέχει 5-0 σερί και να περνάει μπροστά, με τον Παναθηναϊκό να απαντάει και να φέρνει το ματς σε νέα ισοπαλία (42-42). Η Αλέιν κυριαρχούσε στα ριμπάουντ δίνοντας δεύτερες επιθέσεις στον Παναθηναϊκό. Στα πρώτα 5 λεπτά η επίθεση του Παναθηναϊκού είχε κολλήσει με τον Ολυμπιακό να κάνει πιο ορθολογικές επιλογές. Ο ρυθμός έπεσε με τις δυο ομάδες να είναι άστοχες και να κάνουν λάθη και στις δυο μεριές του παρκέ. Η Τσβίτκοβιτς με 5 δευτερόλεπτα να απομένουν ευστόχησε σε πολύ δύσκολη προσπάθεια κερδίζοντας παράλληλα και μια βολή, στην οποία ευστόχησε και έδωσε διαφορά 4 πόντων στο τριφύλλι με το σκορ να διαμορφώνεται στο 53-49.

Στις πρώτες κατοχές της τέταρτης περιόδου ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο έχοντας διαφορά 8 πόντων. Ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν στην επίθεση με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει τα ριμπάουντ. Ο Ολυμπιακός με την Χριστινάκη βρήκε λύσεις στην επίθεση μειώνοντας στους 3 πόντους την διαφορά. Ο Παναθηναϊκός έχασε την συγκέντρωση του και τον ρυθμό του στην επίθεση και σε συνδυασμό με τα φάουλ του ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο. Ο Ολυμπιακός με 1 λεπτό να απομένει πέρασε μπροστά με 59-60 όμως η Τζόουνς απάντησε με δίποντο. Η Αλέιν πήρε ένα πολύ σημαντικό αμυντικό ριμπάουντ που οδήγησε σε βολές της Τζόουνς, η οποία ευστόχησε και στις 2 δίνοντας διαφορά 3 πόντων στον Παναθηναϊκό. Με 13 δευτερόλεπτα για την λήξη ο Ολυμπιακός αστόχησε σε τρίποντο, η Σωτηρίου εξασφάλισε το ριμπάουντ κερδίζοντας και φάουλ και με 1/2 βολές έκανε το σκορ 64-60. Η Τζόουνς με 1/2 βολές τελείωσε και τυπικά το ματς με σκορ 65-61 και τον Παναθηναϊκό να προκρίνεται στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γυναικών για να υπερασπιστεί τον τίτλο του.

Τα δεκάλεπτα:  17-19, 38-35, 53-49, 65-61