Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 61 – 53

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε σπουδαία νίκη κερδίζοντας τον Ολυμπιακό στο «Παύλος Γιαννακόπουλος» με 61-53 και ισοφάρισε στο 2-2 τη σειρά των τελικών.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής στον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος και πλέον η σειρά με τον Ολυμπιακό ξεκινά από την αρχή.

Οι «πράσινες» μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι και παίζοντας πολύ καλή άμυνα, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7 (17-10).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες έτρεξαν ένα επιμέρους 0-10 παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ με 17-20. Η ομάδα της Καπογιάννη όμως αντέδρασε και με δικό της σερί 12-4 πέρασε μπροστά με 5 πόντους (29-24), με το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο (31-31).

Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός, με οδηγό ξανά την άμυνά του, είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και με τρίποντο της Λύμουρα στο τέλος απέκτησε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (46-42) στο 30′.

Στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές όντας πολύ άστοχες επιθετικά, με το σκορ να βρίσκεται συνεχώς κοντά. Τρία λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού, η υπερπολύτιμη Τσάστιτι Ριντ αποβλήθηκε με 5 φάουλ, όμως οι πρωταθλήτριες βασίστηκαν στην εντυπωσιακή άμυνα τους, με τις Χολμς και Φιτζγκέραλντ να δίνουν λύσεις επιθετικά. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 61-53 με τις «πράσινες» να πετυχαίνουν μεγάλη νίκη και να ισοφαρίζουν τους τελικούς σε 2-2.

Αυτός ο παίκτης αναμένεται να απασχολήσει τον Παναθηναϊκό!

Κορυφαία παίκτρια του «τριφυλλιού» η Ριντ με 23 πόντους και 17 ριμπάουντ. Πολύ κομβική για ακόμα μία φορά η Φιτζγκέραλντ με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ. Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 31-31, 46-42, 61-53