Παναθηναϊκός (Γ) – Ολυμπιακός (Γ) 79 – 87

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό με 79-87 στο «Πάυλος Γιαννακόπουλος» χάνοντας έτσι τον πολυπόθητο στόχο του πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός το πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις στο κατάμεστο «Παύλος Γιαννακόπουλος», όμως δεν κατάφερε να στείλει τους τελικούς σε πέμπτο παιχνίδι, χάνοντας έτσι το πρωτάθλημα από τον ανώτερο Ολυμπιακό.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ιδιαίτερα παραγωγικό με τις δύο ομάδες να είναι εξαιρετικά εύστοχες και το σκορ μετά την ολοκλήρωσή του να είναι 26-27.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι εξακολουθούσε να είναι ντέρμπι με τα όλα του, με τους δύο αντιπάλους να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ. Το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου ήταν 44-46.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα δημιουργώντας διαφορά έντεκα πόντων (46-57 στο 24′), όμως ο Παναθηναϊκός με τη Φιτζγκέραλντ να δίνει πολλές λύσεις επιθετικά μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (63-65) λίγο πριν την ολοκλήρωση της περιόδου.

Στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι «πράσινες» δεν κατάφεραν να περιορίσουν με την άμυνα τους τις «ερυθρόλευκες», οι οποίες κατάφεραν να ξεφύγουν και να δημιουργήσουν ξανά διψήφια διαφορά (65-75 στο 33′). Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη δεν κατάφεραν να πλησιάσουν και πάλι το σκορ και να διεκδικήσουν την πολυπόθητη νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 79-87.

Για αυτόν τον ξένο άσο ενδιαφέρεται ο Παναθηναϊκός!

Κορυφαία και πρώτη σκόρερ για το «τριφύλλι» η Φιτζγκέραλντ με 22 πόντους. Ακολούθησαν Λύμουρα με 19 και Ριντ με 13. Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά εδώ.

Αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι για τις Λολίτα Λύμουρα και Όλγα Χατζηνικολάου στις σπουδαίες και γεμάτες επιτυχίες καριέρες τους.

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 44-46, 63-67, 79-87