Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 76 – 81

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε μεγάλο διπλό στο ΣΕΦ κερδίζοντας τον Ολυμπιακό με 76-81 μειώνοντας στο 2-1 στη σειρά των τελικών.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής του πρώτου τελικού για την Α1 γυναικών και με αυτό το αποτέλεσμα έβαλε ξανά «φωτιά» στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινες» μπήκαν καλά στην αναμέτρηση και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου απέκτησαν διαφορά επτά πόντων (14-21).

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Καπογιάννη διατήρησε την υπέρ της διαφορά δίχως να επιτρέψει στον Ολυμπιακό να πλησιάσει στο σκορ και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 30-40.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο με τις πρωταθλήτριες Ελλάδας να μεγαλώνουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά με τη λήξη του (45-60).

Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο, οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά μέχρι και το -5 (65-70) 02:30′ πριν το τέλος του παιχνιδιού. Στις κρίσιμες καταστάσεις όμως η Φιγιόντα Φιτζγκέραλντ ήταν αυτή που έδωσε πολύτιμες λύσεις για το «τριφύλλι» μην επιτρέποντας στον Ολυμπιακό να πλησιάσει περισσότερο στο σκορ. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 76-81 και έτσι ο Παναθηναϊκός έκανε το break με το «καλημέρα» και έδωσε μεγάλο ενδιαφέρον στη συνέχεια των τελικών.

«Τελειώνει» από την Αρμάνι Μιλάνο ο Μήτογλου – Πως εμπλέκεται ο Παναθηναϊκός!

Κορυφαία παίκτρια των «πράσινων» η Φιτζγκέραλντ με 27 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Πολύ καλή, ως συνήθως, η Ριντ με 24 πόντους και 5 ριμπάουντ. Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Ο δεύτερος τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 8 Μαΐου στις 15:00 στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-40, 45-60, 76-81