«Καθάρισε» τις Εσπερίδες και τώρα… Ενισέι

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε άνετα των Εσπερίδων με 76-54 για τον ελληνικό πρωτάθλημα και πλέον στρέφει την προσοχή του στον αγώνα με την Ενισέι την Τρίτη.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη είχαν τον έλεγχο από την αρχή του παιχνιδιού με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 16-11.

Η πολύ καλή άμυνα του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στην συνέχεια του αγώνα με το ημίχρονο να βρίσκει τις «πράσινες» προηγούμενες με 31-19.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι πρωταθλήτριες Ελλάδος ήταν καταιγιστικές σκοράροντας 31 πόντους φτάνοντας τη διαφορά στο +32 (62-30).

Τα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 76-54.

Πρώτη σκόρερ για την ομάδα της Καπογιάννη η Τζανάε Σμιθ με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε η Ριντ με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Επόμενη αναμέτρηση για τις «πράσινες» κόντρα στην Ενισέι την Τρίτη στο ΟΑΚΑ για το Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 31-19, 62-30, 76-54