Υπέταξε την Ζενίτ με την «σιδερένια» άμυνα του ο Παναθηναϊκός

Παίζοντας τρομερή άμυνα, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε της Ζενίτ στο ΟΑΚΑ με 70-64 και πέτυχε την τρίτη του νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι κόντρα στην Ζενίτ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-12 στο πρώτο τετράλεπτο. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στο 15-23.

Οι «πράσινοι» μάζεψαν λίγο τη διαφορά και το ημίχρονο έληξε με σκορ 33-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Πρίφτη μπήκε με τρομερή ενέργεια και «κατάπιε» την Ζενίτ με την άμυνά του με την περίοδο να λήγει στο 53-48.

Στην τελευταία και κρισιμότερη περίοδο ο Παναθηναϊκός «κόλλησε» επιθετικά για μεγάλο διάστημα με την ομάδα του Πασκουάλ να περνά μπροστά στο σκορ. Ένα μεγάλο τρίποντο του Νέντοβιτς όμως ήταν αυτό που ξεκόλλησε τους «πράσινους» και τους έδωσε μεγάλη ανάσα. Η άμυνα του Παναθηναϊκού στο τελευταίο δίλεπτο του ματς «μασούσε σίδερα» και κάπως έτσι ήρθε η νίκη με 70-64.

Πρώτοι σκόρερ για τους νταμπλούχους Ελλάδας οι Παπαγιάννης και Νέντοβιτς με 18 πόντους. Για την Ζενίτ, κορυφαίος ήταν ο Λόιντ με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 33-38, 53-48, 70-64