Τραγικός ο Παναθηναϊκός… αναθεώρηση πραγμάτων και τίτλος την Κυριακή!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 92-76 του Παναθηναϊκού Superfoods στο ΣΕΦ στην τέταρτη αναμέτρηση της τελικής φάσης των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Basket League και έκανε το 2-2 στη σειρά.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 92-76 του Παναθηναϊκού Superfoods στο ΣΕΦ στην τέταρτη αναμέτρηση της τελικής φάσης των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Basket League και έκανε το 2-2 στη σειρά. Πρώτος σκόρερ της ομάδας μας ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 20 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Ματ Λοτζέσκι με 16.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα καλύτερα και στο 2′ προηγήθηκε με 8-3, ενώ στο 6′ ξέφυγε με 14-7. Οι γηπεδούχοι πήραν διψήφια διαφορά πόντων στο 9′ (27-16) και έκλεισαν το δεκάλεπτο όντες μπροστά στο σκορ με 28-19.

Στο πρώτο 1,5 λεπτό της δεύτερης περιόδου ο Παναθηναϊκός Superfoods έτρεξε ένα σερί 5-0 μειώνοντας σε 28-24, αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεφύγει με +12 (38-26) στο 14′ και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 48-36.

Το 50-36 των γηπεδούχων στο 21′ έγινε 53-50 στο 23′ με ένα σερί 14-3 από τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ. Στο 28′ ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 63-57 και ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 71-64. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 14ων πόντων στο 36′ και τελικά τη νίκη με 92-76.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 48-36, 71-64, 92-76

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 13, Μιλουτίνοβ 2, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 9(2), Μάντζαρης 7(1), ΜακΛίν 20, Μπράοαυν, Παπαπέτρου, Στρέλνιεκς 11(2), Ρόμπερτς 16(3), Μπόγρης, Γουίλτζερ 2

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 3, Ρίβερς 6(1), Γκιστ 12, Λοτζέσκι 16(4), Καλάθης 12, Τζέιμς 20(2), Παππάς, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Όγκαστ 3, Αντετοκούνμπο, Μήτογλου