Τον «πλήγωσε» στο τέλος

Έγινε πιο σκληρός, «έδεσε» την άμυνά του μέχρι τα τέλη της τρίτης περιόδου, αλλά εν τέλει ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ με 92-81.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να βάζει δύσκολα στον εαυτό του μετά και την εντός έδρας ήττα από την Μπαρτσελόνα! Όχι μόνο για το καλό πλασάρισμα, αλλά ακόμα και για την πρόκριση στα πλέι-οφ αφού καλείται να περάσει από «συμπληγάδες» στις εναπομείνασες αγωνιστικές προκειμένου να επισφραγίσει την προσπάθεια που έκανε στη μεγαλύτερη διάρκεια της σεζόν.

Ουσιαστικά έχασε μια τεράστια ευκαιρία να επιβληθεί των «μπλαουγκράνα» οι οποίοι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν εκείνοι που κυνηγούσαν στο σκορ. Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι η ελληνική ομάδα ήταν εκείνη που καθόριζε τις τύχες του ματς, έχοντας προηγηθεί με 11 πόντους διαφορά στην τρίτη περίοδο (59-48 στο 26′) την οποία διατηρούσε (67-57 στο 28′) πριν ρίξει μια κλωτσιά και χύσει την καρδάρα με το γάλα. Γι’ άλλη μια φορά «πλήρωσε» ακριβά τα «κενά» διαστήματα και έδωσε το δικαίωμα στην Μπαρτσελόνα να επιστρέψει στο παιχνίδι, να βρει ψυχολογία και να γυρίσει το παιχνίδι.

Οι Χίγκινς, Ντιλέινι και Αμπρίνες ήταν εκείνοι που ηγήθηκαν για να γείρει η πλάστιγγα στο μέρος των φιλοξενούμενων οι οποίοι ευστόχησαν σε μεγάλα σουτ αφήνοντας πίσω τους τα κακά ποσοστά του πρώτου ημιχρόνου. Από τον Παναθηναϊκό, οι Παπαγιάννης και Παπαπέτρου ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν, ενώ όσο άντεξε ο Καλάθης από τα συνεχόμενα νταμπλ τιμ και τις «παγίδες» ήταν από τους καλύτερους της ομάδας του.

Η Μπαρτσελόνα βρήκε μεγάλα σουτ από τα μέσα της τρίτης περιόδου και μετά και ουσιαστικά εκμεταλλεύτηκε τα «κενά» διαστήματα των «πρασίνων». Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα είχε 2/12 τρίποντα, ενώ τελείωσε το ματς με 11/29. Όπερ σημαίνει ότι είχε 9/17 στο β’ μέρος.

Ο Κόρι Χίγκινς (17 πόντοι, 4 ασίστ) ήταν εξαιρετικός και στις δύο πλευρές του παρκέ, ενώ μεγάλες λύσεις πρόσφεραν οι Ντιλέινι (15 πόντοι) και Αμπρίνες (13 πόντοι) με σουτ που «έκοβαν» τα πόδια των παικτών του κ. Πιτίνο.

Ο Νίκολα Μίροτιτς ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο και συμπλήρωσε το «καρέ» που έκανε την διαφορά στην Μπαρτσελόνα. Τζόνσον, Παππάς και Ράις είχαν κακό ματς αναλογικά με τον χρόνο συμμετοχής τους.

Τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 67-57 στο 28′ και η Μπαρτσελόνα με ένα 13-2 προηγήθηκε με 71-70 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Έκτοτε ανέκτησε το μομέντουμ και τα ηνία του αγώνα. Φάση της αναμέτρησης, το φοβερό «in your face» κάρφωμα του Μπεν Μπέντιλ μπροστά από τον Άντε Τόμιτς στην τρίτη περίοδο του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός αφήνει πίσω του τα κακά του διαστήματα με αποτέλεσμα να απωλέσει τις διαφορές όπως επίσης το 21% στα τρίποντα και τα 15 λάθη (τα 10 στο β’ μέρος) ενώ η Μπαρτσελόνα τα άσχημα ποσοστά της στο πρώτο μέρος.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο ΟΑΚΑ βρέθηκαν 11.003 φίλαθλοι, μεταξύ των οποίων ήταν περίπου σαράντα για χάρη της Μπαρτσελόνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα – Γιαβόρ – Μόγκουλκοτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 45-38, 69-67, 81-92.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 9 (1), Ράις 4 (0/3 σουτ, 4/4 βολές, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (7/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 κοψίματα), Ράουτινς, Παπαπέτρου 12 (1), Παππάς 3 (1), Βουγιούκας 6 (3 ριμπάουντ, 2 κοψίματα), Τζόνσον 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές), Φριντέτ 13 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καλάθης 10 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 λάθη), Μήτογλου, Μπέντιλ 9 (1).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 7 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χάνγκα 5 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Οριόλα, Αμπρίνες 13 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χίγκινς 17 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντιλέινι 15 (3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κούριτς 2 (1/5 σουτ), Κλαβέρ 4, Μίροτιτς 20 (3/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/10 βολές, 9 ριμπάουντ), Τόμιτς 9 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός: 24/37 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 15/18 βολές, 37 ριμπάουντ (29+8), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 15 λάθη, 5 κοψίματα.

Ομαδικά στατιστικά – Μπαρτσελόνα: 19/43 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 21/26 βολές, 43 ριμπάουντ (28+15), 24 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη.