Το τρίτο δώρο

Ο Χρήστος Δραγανίγος επιστρέφει στο blog του στο Pickngreen.gr και γράφει για την ήττα του Παναθηναϊκού στο Βελιγράδι. Την τρίτη ήττα του τριφυλλιού σε ισάριθμες παρατάσεις, σε ένα ματς που η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκανε δώρο την νίκη στην Παρτιζάν.

Το έξτρα πεντάλεπτο έχει αποδειχθεί μέχρι τώρα η αχίλλειος πτέρνα του Παναθηναϊκού. Τρεις φορές έχουν κληθεί οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν να διεκδικήσουν τη νίκη στα 45 λεπτά και σε καμία περίπτωση δεν έχουν χαμογελάσει. Όμως για ακόμα μια φορά, το παιχνίδι δεν χάθηκε στην παράταση. Για τρίτη φορά το τριφύλλι κρατούσε την τύχη στα χέρια του και δεν διαχειρίστηκε σωστά την κατάσταση. Οι πράσινοι παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ, μπορούσαν να «καθαρίσουν την μπουγάδα» από την κανονική διάρκεια του αγώνα. Αλλά δεν το έκαναν. Πάμε λοιπόν να δούμε τους λόγους της πέμπτης ήττα του Παναθηναϊκού τη φετινή χρονιά.

Αρχικά το τριφύλλι εμφάνισε ξανά τις ίδιες αδυναμίες. Αδυναμίες που είναι άρρηκτα συνδεδεμένες μεταξύ τους. Στο σερί τεσσάρων νικών που έτρεξαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν καταφέρει να περιορίσουν κάποιο από τα τρία βασικά προβλήματα που εμφανίζονται από την αρχή της χρονιάς. Μειώνοντας ή εξαλείφοντας ένα από τα «προβλήματα», ο αντίκτυπος των υπολοίπων είναι μικρότερος. Κάτι που δεν έγινε με τα επιθετικά ριμπάουντ. Ο αριθμός σαν αριθμός δεν είναι μεγάλος. 9 επιθετικά πήραν οι παίκτες της Παρτιζάν. Την ίδια ώρα πέτυχαν 16 πόντους από αυτά. Σε ματς που κρίθηκε στους 78 πόντους.

Τι οδήγησε σε αυτή την κακή αμυντική συγκομιδή; Μπορούμε να εστιάσουμε σε δύο παράγοντες. Σε μικρότερο βαθμό οι ελλείψεις των τραυματιών Ερνανγκόμεθ και Παπαπέτρου. Δύο παικτών που είναι ικανότατοι στο ριμπάουντ και η μακροχρόνια απουσία τους στοιχίζει. Πρωτίστως όμως, στα λάθη του Παναθηναϊκού. Οι πράσινοι έκαναν 12 λάθη. Καλός αριθμός, ειδικά όταν η άμυνα παρήγαγε 11 κλεψίματα και οδήγησε τους Σέρβους σε 14 λάθη. Το πρόβλημα είναι ότι η ομάδα του Ζοτς από τα 12 λάθη του τριφυλλιού, πήρε 9 φορές την μπάλα στα χέρια της. Και έβαλε 13 πόντους. Βλέπετε πόσο συνδέονται οι πράσινες αδυναμίες; Δίνεις εννιά μπάλες στον αντίπαλο, δεν έχεις καλό αμυντικό transition και αν χαθεί το σουτ, δεν υπάρχουν σωστές τοποθετήσεις για ριμπάουντ. 29 πόντοι στους 78 από επιθετικά ριμπάουντ και λάθη. Έτσι πολύ δύσκολα μπορείς να φύγεις νικητής από έδρες όπως η Stark Arena.

Σε αυτά αν προσθέσουμε και τα επανεμφανιζόμενα νεκρά διαστήματα του Παναθηναϊκού, κλείνει η τριπλέτα των λόγων που οδήγησαν στην πέμπτη ήττα. Συγκεκριμένα, όταν οι πράσινοι ξέφυγαν με 8 στη δεύτερη περίοδο, η Παρτιζάν έτρεξε ένα σερί 11-0 όταν το τριφύλλι μπορούσε να επιβάλλει το δικό του ρυθμό. Έτσι από τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, μέχρι την αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, οι πράσινοι αναλώθηκαν σε ένα πολύ σκληρό και κλειστό ματς. Στην αφετηρία  της τελευταίας περιόδου όμως ο Παναθηναϊκός γκάζωσε  και έφτασε δύο φορές σε διψήφιο προβάδισμα. Στο 73-63 όμως ήρθε και η «αυτοχειρία». 15-5 επιμέρους σκορ και παράταση. Εκεί κρίθηκε το ματς. Σε αυτό το μεγάλο σερί των Σέρβων. Όχι στο έξτρα πεντάλεπτο.

Οφείλουμε όμως να αναγνωρίσουμε και την ποιότητα του αντιπάλου. Η Παρτιζάν παρά το μέτριο ξεκίνημα της έχει και τους παίκτες και τον προπονητή να πρωταγωνιστήσει. Δεν θα περάσουν πολλές ομάδες από το κατηφορικό της γήπεδο. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού ωστόσο για 38 λεπτά είχαν σφυχταγκαλιάσει την νίκη. Όσο εκνευριστικός και να ήταν ο τρόπος που ήρθε το τελικό αποτέλεσμα δεν μπορούμε να παραγνωρίσουν τις καλές εμφανίσεις των Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις και Λεσόρ. Το μικρό ροτέισον του κόουτς Αταμάν δεν βοήθησε τους πράσινους αυτή την εβδομάδα. Θα μπορούσε να βοηθήσει ο θετικός Μπαλτσερόφσκι τον Λεσόρ που έβγαλε απνευστί όλο το β ημίχρονο; Πιθανότατα. Θα μπορούσε ο Κώστας Σλούκας να πάρει την μπαγκέτα στο τέλος και να οδηγήσει την ομάδα στην νίκη, παρά την κακή του εμφάνιση; Σίγουρα. Μετα χριστόν προφήτες όμως δεν θα γίνουμε.

Η ήττα είναι και αυτή κομμάτι του παιχνιδιού. Θα ήταν παράλογο και ουτοπικό να περιμένουμε ο Παναθηναϊκός να μην ξαναχάσει μέχρι το τέλος της χρονιάς. Μην ξεχνάμε ότι το τριφύλλι είναι μια ομάδα μόλις δύο μηνών και ήδη βρίσκεται μπροστά από το πρόγραμμα. Πρέπει όμως ο Εργκίν Αταμάν και οι συνεργάτες του να αναγνωρίσουν τι φταίει και ο Παναθηναϊκός δυσκολεύεται να τελειώσει τέτοια παιχνίδια. Τρεις ήττες ή για να είμαστε πιο αυστηροί, τρία δώρα. Αν οι πράσινοι δεν είχαν κάνει δώρο αυτούς τους αγώνες στους αντιπάλους τους, θα ήταν στο 9-2 και στο κυνήγι της Ρεάλ. Τρεις «τσάμπα» ήττες μπορεί να στοιχίσουν στην οικονομία της σεζόν, αν και έχω την αίσθηση ότι αυτό δεν θα συμβεί.

Η συνέχεια προμηνύεται και αυτή δύσκολη, τουλάχιστον βάσει προγράμματος. Η τρίτη «διαβολοβδομάδα» του Παναθηναϊκού περιλαμβάνει το homecoming του Εργκίν Αταμάν στο Sinan Erdem και το ντέρμπι με τη Ρεάλ. Οι πράσινοι πρέπει να κυκλώσουν την εκτός έδρας στην Κωνσταντινούπολη και να πανηγυρίσουν την έβδομη τους νίκη. Ναι μεν οι Τούρκοι είναι ανεβασμένοι και σταδιακά βρίσκουν ρυθμό, το τριφύλλι όμως έχει αποδείξει ότι μπορεί να «χτυπήσει» κάθε ματς. Απέναντι σε ομάδες με ίδιους στόχους οφείλεις να κερδίζεις και η Εφές είναι μια τέτοια. Για να ακολουθήσει η αναμέτρηση με την πρωταθλήτρια Ευρώπης στο κατάμεστο ΟΑΚΑ. Ένα παραδοσιακό ντέρμπι, όπου ο Παναθηναϊκός θα μετρήσει το ανάστημα του. Τότε θα τα ξαναπούμε και εμείς, με την ευχή το ιδεατό δύο στα δύο να γίνει πραγματικότητα.

Ακολουθήστε το Pickngreen.gr σε Facebook, Twitter και Instagram!