«Πράσινη» εκδρομή στη Ρόδο

Υγιεινός περίπατος στη Ρόδο για τον Παναθηναϊκό που επιβλήθηκε με το ευρύ 96-59 του τοπικού Κολοσσού

Οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν μία σοβαρή εμφάνιση κι έφτασαν στους 37 βαθμούς με ρεκόρ 16-5, αν και βαθμολογικά δεν είχαν κάποιο κίνητρο, καθώς ήταν δεδομένο ότι θα τερμάτιζαν στη δεύτερη θέση της κανονικής περιόδου πίσω από τον Ολυμπιακό. Από την άλλη οι Ροδίτες «έπεσαν» στο 10-11 και πήγαν στους 31 πόντους, συγκατοικώντας στην έβδομη θέση με τον Άρη.

Το ματς άρχισε με ένα απρόοπτο, καθώς ο Πάρις Λι δέχτηκε ένα χτύπημα στην περόνη και αποχώρησε μόλις 39” μετά το τζάμπολ. Το ξεκίνημα ήταν κάπως νευρικό (6-7 στο 5′), αλλά το «τριφύλλι» βρήκε ρυθμό (10-16 στο 7′), χάρη στον Ντουέιν Μπέικον (7π.). Ο Λι επέστρεψε στο παρκέ στο 7′ και οι διαδοχικές εύστοχες προσπάθειες του Δημήτρη Αγραβάνη έδωσαν στους γηπεδούχους το πρώτο διψήφιο προβάδισμα της αναμέτρησης (10-21 στο 9′), την ώρα που οι γηπεδούχοι μετρούσαν 0/8 τρίποντα. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 10-23 και τον Παναθηναϊκό να κάνει… κουμάντο.

Η δεύτερη περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους να σκοράρουν με μεγαλύτερη συνέπεια, όμως την ίδια στιγμή δεν μπορούσαν να σταματήσουν στην άμυνα τους αντιπάλους τους και η «ψαλίδα» άνοιγε όλο και περισσότερο. Τελικά ο Παναθηναϊκός πήγε προηγούμενος 52-29 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου και τα πάντα είχαν κριθεί.

Τίποτα δεν θα μπορούσε να αλλάξει στο τρίτο κομμάτι του παιχνιδιού και πράγματι δεν άλλαξε. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη κυριαρχούσαν και στις δύο πλευρές και στο 30′ ο φωτεινός πίνακας του κλειστού της Καλλιθέας έγραφε 40-72.

Στην 4η περίοδο τίποτα δεν γινόταν να αλλάξει δραματικά. Όπως ήταν αναμενόμενο, οι δύο προπονητές «άνοιξαν» το ροτέισιον θέλοντας να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα, καθώς η κλεψύδρα άρχισε να… αδειάζει (51-78 στο 34′ και 53-88 στο 37′ με τον Μάριους Γκριγκόνις να γίνεται διψήφιος). Το τελικό 59-96 έδωσε το άνετο διπλό στο «τριφύλλι», πιστοποιώντας την αγωνιστική του άνοδο το τελευταίο διάστημα.

Τα Δεκάλεπτα: 10-23, 29-52, 40-72, 59-96.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.