Παρτιζάν – Παναθηναϊκός 92-87

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε στο Βελιγράδι απέναντι στην Παρτιζάν, τα πήγε αρκετά καλά, αλλά δεν μπορούσε να κερδίζει και τους «γκρι».
Παναθηναϊκός εκτός έδρας με Παρτιζάν

Ο Παναθηναϊκός μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο Βελιγράδι κόντρα στην Παρτιζάν ηττήθηκε 92-87 στην παράταση και με την βοήθεια των «γκρι».

Προσκάλεσε σε μονό μπάσκετ τον Παναγιώτη Αγγελόπουλο ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος για φιλανθρωπικό σκοπό!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Σλούκα, Γκριγκόνις, Γκραντ, Μήτογλου και Λεσόρ, ενώ οι γηπεδούχοι με τους Ντοζίερ, Πονίτκα, Λεντέι, Σμάιλαγκιτς και Καμίνσκι. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ένταση και συγκέντρωση στις δύο πλευρές του παρκέ. Μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά οι «πράσινοι» είχαν το προβάδισμα με 12-7. Η Παρτιζάν δυνάμωσε την άμυνα της, με συνέπεια ο Παναθηναϊκός να χάσει τον ρυθμό του, σε συνδυασμό πάντα με την είσοδο της second unit του «τριφυλλιού». Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 21-20.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με εύστοχο τρίποντο του Γκριγκόνις. Στην πορεία οι διαιτητές κλείσανε τα μάτια σε φάουλ του Βούκσεβιτς και χρεώσανε τον Μήτογλου με αντι-αθλητικό. Στα μέσα της περιόδοου η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βρέθηκε στο +8 (32-24). Τα επόμενα λεπτά θύμισαν το πρώτο δεκάλεπτο, με την Παρτιζάν να ανεβάζει την ένταση της με την ανοχή και βοήθεια των διαιτητών, οι οποίοι σφύριζαν επιλεκτικά. Το επί μέρους σκορ της Παρτιζάν αυξήθηκε με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να περνάει μπροστά στο σκορ με 39-38.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το δεύτερο πεντάδα με την αρχική του πεντάδα, που είχε ξεκινήσει καλά τον αγώνα. Η Παρτιζάν μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, πάντα με την ανοχή των διαιτητών, και ήταν μπροστά στο σκορ στα μέσα του τρίτου δεκάλεπτου με 48-44. Ο Παναθηναϊκός μπορεί στην επίθεση να ήταν άστοχος, όμως η άμυνα του, σε συνδυασμό με την αστοχία και της Παρτιζάν τον κράτησαν στο παιχνίδι. Οι «πράσινοι» δύο λεπτά πριν ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο ισοφάρισαν σε 50-50 με 1/2 βολές του Μήτογλου. Η Παρτιζάν σκόραρε σχεδόν μόνο με βολές μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, με το «τριφύλλι» να προσπερνάει με μπάζερ μπίτερ δίποντο του Μήτογλου με 56-54.

Το τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει σκορ με τον Γκριγκόνις για το 54-58. Ενώ, λίγο αργότερα ο Λεσόρ έκανε το 54-60. Το «τριφύλλι» συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και έφτασε την διαφορά στο +10 (54-64) με κάρφωμαν του Ναν. Δύο άστοχα τρίποντα του Ναν, και οι λύσεις που βρήκαν οι παίκτες του Ομπράντοβιτς επέτρεψαν στην Παρτιζάν να πλησιάσει στους 5 (59-64) με τον Αταμάν να καλεί εσπευσμένα τάιμ-άουτ. Ο Ναν με 5 προσωπικούς πόντους αύξησε ξανά την διαφορά στους 8 (61-69). Η διαφορά δύο φορές στους 10 (61-71 και 63-73), προτού οι διαιτητές ανακαλύψουν flopping του Λεσόρ και τον χρεώσουν με τεχνική ποινή. Στην συνέχεια έκανε και το 4ο φάουλ του με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 66-73 και στην συνέχεια σε 68-73. Ο Ντόζιερ με ένα απίστευτο τρίποντο μείωσε στους 4 (71-75). Ο Γκραντ με ένα ακόμη πιο δύσκολο τρίποντο ανέβασε την διαφορά ξανά στους 7 (71-78). Με 1:29 να απομένει το «τριφύλλι» ήταν στο +5 (73-78). Ο Πάντερ με νέο τρίποντο έκανε το 76-78. Ο Παντέρ με νέο καλάθι έκανε το 78-78 και στην συνέχεια οι «πράσινοι» βγάλανε την άμυνα με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Στην παράταση Παρτιζάν πήρε το προβάδισμα 84-80. Οι Σέρβοι έφτασαν και στο +8 (88-80), προτού ο Παναθηναϊκός μειώσει σε 88-84. Η επόμενη άμυνα βγήκε και οι «πράσινοι» μείωσαν με 1/2 βολές του Σλούκα σε 88-85. Με 2/2 βολές η Παρτιζάν πήρε την νίκη με 92-87.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-38, 54-56, 78-78, 92-87 (παρ.).

Τα στατιστικά του αγώνα Παρτιζάν – Παναθηναϊκός εδώ.

Ακολουθήστε το Pickngreen.gr σε Facebook, Twitter και Instagram!