Δεν έφτασαν αυτή τη φορά Λοτζέσκι και Λάνγκφορντ

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν άστοχος κόντρα στην Χίμκι, είδε την ρωσική ομάδα να επιβάλλει το παιχνίδι της και αποχαιρέτησε την Κύπρο με ήττα (67-77) παρά την εμφάνιση των Τόμας, Λάνγκφορντ και Λοτζέσκι. Αποστολή στην Κύπρο: Χρήστος Τσάλτας

Κόντρα στην Χίμκι ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα στην Κύπρο. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν πολύ άστοχη , κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα και έφτασαν στη νίκη, στο τελευταίο παιχνίδι του τουρνουά «ΟΠΑΠ Νεόφυτος Χανδριώτης».

Η Χίμκι ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα και με τους Κρόκερ και Ζάιτσεφ να αναλαμβάνουν δράση και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ (4-10, 4’). Οι παίκτες του Πασκουάλ αντέδρασαν και με τον Λοτζέσκι να δίνει λύσεις, επιθετικά, ισορρόπησαν την κατάσταση (17-17, 7’). Τόμας και Γκιλ πήραν προσπάθειες για την Χίμκι, εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία του Παναθηναϊκού και το δεκάλεπτο έκλεισε με τη ρωσική ομάδα στο +3 (20-23).

Όπως στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε. Η Χίμκι διατηρούσε τα ηνία του αγώνα και με τους Μίκι και Ζούμπκοφ ανέβασε το προβάδισμά της (25-33, 14’), εκμεταλλευόμενη την αστοχία του Παναθηναϊκού. Ο Κιθ Λάνγκφορντ φώναξε παρών στο παιχνίδι και οι «πράσινοι» πλησίασαν σε απόσταση ενός σουτ (32-35, 16’).

Οι πρωταθλητές Ελλάδος μπλόκαραν, επιθετικά και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να αυξηθεί η διαφορά για την Χίμκι, με τον Γκιλ να παίρνει προσπάθειες (34-42, 19’). Ο Λοτζέσκι με εύστοχο ζευγάρι βολών έγραψε τον επίλογο του πρώτου μέρους για το 36-42.

Δύο διαδοχικά τρίποντα από Λοτζέσκι και Λάνγκφορντ έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (42-42, 21’). Η Χίμκι αντέδρασε και «χτύπησε» κοντά στο καλάθι, με αιχμή του δόρατος τον Μάλκολμ Τόμας, ανακτώντας το προβάδισμα (44-51, 25’). Το τρίποντο του Σακελλαρίου έδωσε τη δυνατότητα στο «τριφύλλι» να πλησιάσει, όμως οι Ρώσοι είχαν απαντήσεις με Τκατσένκο και Μίκι και έκλεισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα (52-60).

Οι παίκτες του Πασκουάλ μπήκαν στο παιχνίδι με διάθεση να μαζέψουν τη διαφορά, όμως η Χίμκι είχε τον έλεγχο. Ο Μίκι συνέχισε να σκοράρει από κοντά και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (56-66, 33’). Οι «πράσινοι» παρέμεναν άστοχοι και η ρωσική ομάδα ανέβασε τη διαφορά (59-71, 36’).

Ο Τόμας με δικές του προσπάθειες μάζεψε τη διαφορά (66-71, 37). Μέχρι το τέλος του αγώνα, όμως η Χίμκι είχε τον έλεγχο και έφτασε στη νίκη, με τον Παναθηναϊκό να αποχαιρετά τη Λευκωσία με ήττα.

Πηγή: sdna.gr