Παναθηναϊκός – Βίρτους Μπολόνια 88-85 (παρ.)

Ο Παναθηναϊκός έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι επικράτησε της Βίρτους Μπολόνια με 88-85 στην παράταση.
Παναθηναϊκός νίκη με Βίρτους

Ο Παναθηναϊκός για άλλο ένα παιχνίδι ξεκίνησε νωθρά στον αγώνα. Η Βίρτους Μπολόνια μετά το αρχικό 6-6, έτρεξε ένα σερί 14-1 και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 9 πόντων (12-21). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν εμφανώς καλύτερος και με ένα σερί 7-0 μετά τα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου, μείωσε σε 24-28. Οι «πράσινοι» από εκείνο το σημείο και έπειτα ανέβασαν την απόδοση τους, πλησίασαν, αλλά ουδέποτε κατάφερα να προσπεράσουν στο σκορ. Έτσι, πήγαν στα αποδυτήρια στο -3 με 38-41.

Το τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν. Στα μέσα της περιόδου ο Παναθηναϊκός προσπέρασε στο σκορ και με ένα επί μέρους 14-1 έφτασε στο +7 (62-55). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το +7 των «πρασίνων» μετά από ένα τρίποντο μπάζερ μπίτερ του Ντέρικ Ουίλιαμς. Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτοι οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς διατηρήσανε την ίδια ένταση στην άμυνα, ενώ παράλληλα είχανε καλές επιλογές στην επίθεση. Η Βίρτους Μπολόνια, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στα μέσα της περιόδου ροκάνισε την διαφορά στους 3 (71-68). Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά με τους Ιταλούς να πλησιάζουν στο πόντο και μάλιστα με 1 λεπτό να απομένει να προσπερνούν με τρίποντο του Τεόντοσιτς. Στην επόμενη επίθεση ο Μπέικον αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο, ενώ το ίδιο έκανε και η ιταλική ομάδα στην επίθεση της. Ο Πάρις Λι με λέι-απ ισοφάρισε τον αγώνα με 11” να απομένουν και την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο να έχει την τελευταία επίθεση. Στην τελευταία επίθεση οι Ιταλοί ήταν άστοχοι, οπότε το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην παράταση οι δύο ομάδες συμβαδίζανε στο σκορ με τις εναλλαγές στο σκορ να είναι αρκετές. Με 1 λεπτό να απομένει οι Ιταλοί πέτυχαν τρίποντο για 80-83 και πήραν προβάδισμα. Η συνέχεια βρήκε τον Μπέικον να πετυχαίνει μεγάλο «γκολ-φάουλ» και να ισοφαρίζει, ευστοχώντας και στην συμπληρωματική βολή. Ο Λούντμπεργκ πέτυχε σημαντικό λέι-απ και στην συνέχεια οι «πράσινοι» βρήκαν τρίποντο με τον Ουίλιαμς για να προσπεράσουν. Η επόμενη άμυνα βγήκε, ο Μπέικον οδηγήθηκε στις ελεύθερες βολές και με 2/2 έγραψε το 88-85, με την Βίρτους Μπολόνια να αστοχεί στο τελευταίο σουτ για την ισοφάριση.