Παναθηναϊκός – Απόλλων Πάτρας 78 – 68

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε εύκολα τον Απόλλωνα Πάτρας στο ΟΑΚΑ με 78-68 στο ντεμπούτο το Σίβα με τα πράσινα και στην επιστροφή του Γιόβιτς στην αγωνιστική δράση.

Δίχως να εντυπωσιάσει, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε των Πατρινών στο ΟΑΚΑ πετυχαίνοντας την 21η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι, όντας ιδιαίτερα καλοί επιθετικά, δημιουργώντας διψήφια διαφορά στο 7′ (27-16). Ωστόσο, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 27-22 μετά από επιμέρους σκορ 0-6 του Απόλλωνα.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (27-26), όμως οι πρωταθλητές Ελλάδας έτρεξαν και αυτή με τη σειρά τους ένα επιμέρους 9-0 και ξαναέστειλαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Το ημίχρονο τελείωσε με 44-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» «πάτησε γκάζι» επιθετικά και σε συνδυασμό με την πολύ καλή άμυνα του ξέφυγε στο σκορ με τη διαφορά στο 30′ να βρίσκεται στους 26 πόντους. (70-44)

Στην τελευταία περίοδο και με τον νικητή να έχει κριθεί, ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε αρκετά, με αποτέλεσμα οι Πατρινοί να τρέξουν ένα 8-24 και να ρίξουν σημαντικά τη διαφορά με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 78-68.

Τα «τσίμπησε» τα «πράσινα» Adidas ο Νεμάνια Νέντοβιτς!

Κορυφαίοι για την ομάδα του Βόβορα οι Ντάριλ Μέικον (18 πόντοι, 4 ασίστ) και Οκάρο Γουάιτ (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ). Ο Πέιτον Σίβα ήταν άστοχος στο ντεμπούτο του (0/4 τρίποντα) και στα 15:40′ που αγωνίστηκε, μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ. Διαβάστε τα πλήρη στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 44-36, 70-44, 78-68