Δεν μπορούσε και δεν είχε την διάθεση

Με την απουσία του αρχηγού του να είναι εμφανής, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 97-77 από την ΤΣΣΚΑ στη Ρωσία και επανήλθε στη σκληρή εκτός έδρας πραγματικότητα της φετινής Ευρωλίγκα.

Το εκπληκτικό 14/28 από τη γραμμή των 6,75 για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη αλλά και ο Σβέντ με 17 πόντους που οδήγησε τους Ρώσους ήταν από τους παράγοντες που καθόρισαν την τύχη της αναμέτρησης.

Απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που δεν κατάφερε να παίξει την άμυνα των δυο προηγούμενων παιχνιδιών, και να ακολουθήσει το ρυθμό που επέβαλε η ΤΣΣΚΑ όποτε ήθελε στο παιχνίδι.

Ένα από τα πράγμα που ξεχώρισαν στο πρώτο ημίχρονο ήταν η φιλότιμη μεν προσπάθεια του Παναθηναϊκού, με ένα δεύτερο δεκάλεπτο όπου έδειξε τα σημαντικά κενά στην άμυνα του κατά διαστήματα.

Τα οποία σε συνδυασμό με την επιθετική του αστοχία τον έφεραν να κυνηγάει στο σκορ, απέναντι στους εξαιρετικά εύστοχους Ρώσους.

Στα πρώτα τέσσερα λεπτά ο ρυθμός και από τους δυο ήταν γρήγορος και μετά από το αρχικό 3-6 με δράστες τους Οκάρο Γουάιτ, Σαντ Ρος και Μέικον (1/3 βολές), οι γηπεδούχοι έφεραν το σκορ στο 9-6.

Στα μισά της περιόδου ο Νίκολα Μιλουτίνοφ και αφού ο Ντάριλ Μέικον προηγουμένως είχε αστοχήσει έφερε το σκορ στο 11-6 υπέρ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Η είσοδος του Νεμάνια Νέντοβιτς έφερε με ένα γκολ-φάουλ το σκορ στο 11-9, ωστόσο ένας χορός τριπόντων δυο από τον Αντόνοφ και ένα από τον Σβέντ ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 20-11.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς κράτησε τον Παναθηναϊκό όρθιο, και με ένα δικό του 5-0 έφερε το σκορ στο 27-20 με τον Κλάιμπερν να κάνει το 29-20. Λίγο πριν τη λήξη της περιόδου ο Έβανς μείωσε για τους πράσινους ξανά στους (7) με δίποντο για το 29-22 και ο Γκριγκόνις σημείωσε το τελευταίο καλάθι του δεκαλέπτου για το 31-22.

Ένα φόλοου κάρφωμα στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου από τον ‘Εβανς και ένα τρίποντο από τον Σβέντ έφεραν το σκορ στο 34-24 υπέρ των Ρώσων.

Με ένα δικό του προσωπικό σερί ο Μπόλομποι έφερε την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη προηγούμενη με 39-26.

Μπόλομποι, Παπαγιάννης και δυο βολές του Κλάιμπερν ανέβασαν το προβάδισμα της ΤΣΣΚΑ στο 43-30 τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου.

Ο Γουΐλ Κλάιμπερν σε εκείνο το σημείο πήρε τη μπαγκέτα στο σκοράρισμα, και με τον Παναθηναϊκό να είναι άστοχος 3:30 πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 47-30.

Το τέλος του πρώτου μέρους, βρήκε την ΤΣΣΚΑ να προηγείται με 53-38 με έναν Παναθηναϊκό να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του απέναντι σε μια ομάδα με το εκπληκτικό ποσοστό 9/14 τρίποντα να είναι αυτό που έβαλε τη σφραγίδα του για το πρώτο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πιο συγκεκριμένα στο 1:20, Κουρμπάνοφ και Αντόνοφ με ένα δικό τους 6-0 έφεραν το προβάδισμα των Ρώσων στο 59-38. Η πράσινη αστοχία και ένα ακόμη τρίποντο από τον Αντόνοφ, στο 7:00 έφεραν το σκορ στο 62-38.

Ο Έβανς με τρίποντο μετά από πολύ ώρα και με ένα κάρφωμα λίγο πριν τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου μείωσε σε 62-43. Δυο καρφώματα από Σβέντ και Μιλουτίνοφ ως απάντηση στο τρίποντο του Οκάρο Γουάιτ στρογγυλοποίησαν τη διαφορά στο 66-46 στα 4:20 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

Με τις δυο ομάδες να κάνουν το παιχνίδι ροντέο από πλευράς επιθέσεων, στο τελευταίο λεπτό η διαφορά παρέμεινε στα επίπεδα των 20 πόντων υπέρ της ΤΣΣΚΑ με το σκορ στο 75-54.

Σε ένα τέταρτο δεκάλεπτο όπου τα πάντα είχαν κριθεί νωρίς ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω με 79-60 στο πρώτο τρίλεπτο εξαιτίας κάποιων προσπαθειών του Παπαγιάννη με τον Οκάρο Γουάιτ να μειώνει σε 79-63 στα 6:35 πριν τη λήξη του αγώνα με ένα τρίποντο και να αναγκάζει τον Δημήτρη Ιτούδη να πάρει τάιμ άουτ για να κόψει το ρυθμό των πράσινων.

Στην τελική ευθεία του αγώνα ο Σαντ Ρος με δυο πόντους και με ένα γκολ-φάουλ ο Μιλουτίνοφ έφεραν ξανά τη διαφορά στο +17 για την ΤΣΣΚΑ και το σκορ στο 82-65.

Ο Αντόνοφ που έκανε αρκετή από τη ζημιά στον Παναθηναϊκό και ο Κλάιμπερν ανέβασαν τη διαφορά της ΤΣΣΚΑ στους 20 πόντους (σ.σ. 87-67).

Στα λεπτά που έμειναν οι προσπάθειες των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη δεν έφταναν για να κρατήσουν χαμηλά τη διαφορά με τον Σβέντ με ένα μακρινό σουτ στο 1:44 και ο Κλάιμπερν στο 1:22 έφεραν το σκορ στο 94-75.

Το τελικό 97-77, ήταν αυτό που αποτύπωσε πλήρως τη διαφορά μεταξύ των δυο ομάδων.

Τα Δεκάλεπτα: 31-22, 53-38, 75-54, 97-77

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.