Τα ευρωπαϊκά ντέρμπι «αιωνίων» στο ΟΑΚΑ (vids)

Το Pickngreen σας παρουσιάζει την ευρωπαϊκή προϊστορία των αγώνων μεταξύ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ. Θυμηθείτε τι έγινε στις προηγούμενες ευρωπαϊκές αναμετρήσεις των δύο «αιωνίων».

Οι ώρες μέχρι την έναρξη του μεγάλου ντέρμπι μεταξύ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού μετρούν αντίστροφα. Οι δύο «αιώνιοι» αντίπαλοι έχουν αναμετρηθεί τέσσερις φορές στο ΟΑΚΑ μέχρι τώρα για την Ευρωλίγκα με τις νίκες να είναι μοιρασμένες για τις δύο ομάδες. Ας θυμηθούμε τι συνέβη σε αυτές τις αναμετρήσεις:

Παναθηναϊκός- Ολυμπιακός 93-80 (regular season 2018-19)

Για την έκτη αγωνιστική της κανονικής διάρκειας Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός αναμετρήθηκαν στο ΟΑΚΑ με τους «πράσινους» να παίρνουν τη νίκη με 93-80. Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στον Ολυμπιακό, ο οποίος στη λήξη του προηγήθηκε με 41-48. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ όμως ανέβασε πολύ την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνιστές τους Λούκας Λεκαβίτσιους (17 πόντοι με τρία τρίποντα) και Θανάση Αντετοκούνμπο (12 πόντοι και δύο ριμπάουντ) κατάφερε να κερδίσει με ιδιαίτερη ευκολία τον Ολυμπιακό. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ξεχώρισε ο Γιώργος Πρίντεζης με 27 πόντους και ο Γιάνις Τίμα με 17.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-48, 67-62, 93-80

Παναθηναϊκός- Ολυμπιακός 85-87 (regular season 2017-18)

Ένα χρόνο νωρίτερα, οι δύο «αιώνιοι» είχαν αναμετρηθεί στο ΟΑΚΑ στις 2 Μαρτίου του 2018 για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να επικρατεί στην παράταση με 85-87. Οι Πειραιώτες κατάφεραν να χτίσουν διαφορά εννέα πόντων στο ημίχρονο βρισκόμενοι μπροστά με 34-43. Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το «τριφύλλι» να βρίσκεται με 12 πόντους πίσω (50-62), ωστόσο με ένα επιμέρους σκορ 21-9 στην τέταρτη περίοδο, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί ο Ολυμπιακός κατάφερε να κερδίσει στις λεπτομέρειες με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπράιν Ρόμπερτς που σκόραρε 18 πόντους, ενώ 15 είχαν Πρίντεζης και Σπανούλης. Για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Καλάθης με 23 πόντους και 10 ασίστ και ο Τζέιμς Γκιστ έχοντας 21 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 34-43, 50-62, 71-71 (κ.α), 85-87

Παναθηναϊκός- Ολυμπιακός 77-79 (regular season 2016-17)

Στις 18 Νοεμβρίου το 2016 οι «πράσινοι» υποδέχονταν τους «ερυθρόλευκους» στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας γνωρίζοντας την ήττα με 77-79 έπειτα από ένα συναρπαστικό ματς. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε υπέρ των φιλοξενούμενων με 39-47, όμως με το τέλος της τρίτης περιόδου ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 63-61. Στο τελευταίο δεκάλεπτο καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει διαφορά. Ο Ολυμπιακός όμως ήταν πιο εύστοχος και έκανε λιγότερα λάθη στο φινάλε, με αποτέλεσμα να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Από πλευράς «Εξάστερου», διακρίθηκαν οι Καλάθης (16π.,9ας.), Σίνγκλετον (14π.,9ρ.) και Φώτσης (13π.,8ρ.), ενώ από τους Πειραιώτες οι Σπανούλης (22π.,8ας.) και Πρίντεζης (16π.).

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 39-47, 63-61, 77-79

Παναθηναϊκός- Ολυμπιακός 66-62 (Top 16 season 2013-14)

Για την έβδομη αγωνιστική της φάσης των «16» τη σεζόν 2013-14 ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του «αιώνιου» αντιπάλου του με 66-62. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη βγήκε νικήτρια μετά από ένα κλειστό ματς με πολύ χαμηλό σκορ, το οποίο σίγουρα δεν αποτέλεσε διαφήμιση για το άθλημα. Δείγμα ότι το παιχνίδι ήταν μεγάλο ντέρμπι αποτελεί το γεγονός ότι η μεγαλύτερη διαφορά που κατάφεραν να πάρουν οι δύο ομάδες ήταν μόλις το +4. Εξαιρετική εμφάνιση για τους «πράσινους» πραγματοποίησε ο Στεφάν Λάσμε με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ούκιτς (14π.,3ας.) και Διαμαντίδης (9π.,8ας.). Για τον ηττημένο Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Περπέρογλου και Πρίντεζης με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 35-33, 47-47, 66-62.