PNG +

by pickngreen.gr

Η ανασκόπηση της 5ης αγωνιστικής

SHARE IT

Η πέμπτη αγωνιστική της Euroleague ανήκει στο παρελθόν και μαζί της πήρε το αήττητο σερί της Ρεάλ και του Ολυμπιακού. Την πρώτη τους ήττα μετά από τέσσερις νίκες γνώρισαν οι Μαδριλένοι και οι ερυθρολευκοι, την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η Μπασκόνια, τρίτη συνεχόμενη νίκη για την Μπάμπεργκ, στο απόλυτο μηδέν παρέμεινε η Εφές. Μόλις τρία παιχνίδια κρίθηκαν με διψήφια διαφορά. Πάμε να τα δούμε αναλυτικά…

Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη, υποχρεώνοντας την Ρεάλ στην πρώτη της ήττα, πέτυχε η Χίμκι και ισοφάρισε την «Βασίλισσα» στην κορυφή της βαθμολογίας με 4-1 απολογισμό. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και προηγήθηκε ακόμα και με 12. Η Ρεάλ μάζεψε την διαφορά, προηγήθηκε πριν δεχθεί ένα σερί 0-10 στην τελευταία περίοδο και θα μπορούσε να «κλέψει» το παιχνίδι αν ο Ντόνσιτς ευστοχούσε σε τρίποντο, πριν ο Άντερσον διαμορφώσει το τελικό 80-84 από την γραμμή των βολών. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Σβεντ με 20 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Άντερσον με 16.

Την πρώτη του ήττα έκανε και ο Ολυμπιακός, ο οποίος γνώρισε την συντριβή από την Μπαρτσελόνα με 73-51. Οι ερυθρόλευκοι δεν μπήκαν ποτέ στο κλίμα του παιχνιδιού κάνοντας πολλά ανόητα λάθη (21 στο σύνολο), ενώ στο δεύτερο ημίχρονο παράτησαν το παιχνίδι με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευθεί. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν έδειξε τίποτα από τα καλά στοιχεία που είχε στα προηγούμενα παιχνίδια και σταμάτησε στο αρνητικό ρεκόρ των 51 πόντων. Η αδυναμία στη δημιουργία της περιφερειακής γραμμής είναι εμφανής, ιδιαίτερα με την απουσία του Σπανούλη, ενώ ο Ρόμπερτς σημείωσε 6 λάθη. Για τους νικητές, που ακόμα προσπαθούν να αποκωδικοποιήσουν τον τρόπο παιχνιδιού του Σίτο Αλόνσο, κορυφαίος ήταν ο Σεραφέν με 13 πόντους.

Την πρώτη της φετινή νίκη πανηγύρισε η Μπασκόνια, η οποία επικράτησε στο φινάλε του Παναθηναϊκού με 85-84. Οι πράσινοι, που δικαίως διαμαρτύρονται για την διαιτησία (το φάουλ στο τέλος στον Παππά είναι εξόφθαλμο) απώλεσαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους, αφού διατηρούσαν προβάδισμα 5 πόντων στα τελευταία δύο λεπτά. Για ακόμα ένα εκτός έδρας παιχνίδι ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε διπρόσωπος , πραγματοποιώντας ένα κακό πρώτο ημίχρονο πριν παρουσιαστεί βελτιωμένος στο δεύτερο. Ξανά πολλά προβλήματα στην άμυνα και ο πάγκος δεν βοήθησε καθόλου. Ο Πασκουάλ έχει καταλήξει σε μία πεντάδα με την οποία θα χτυπάει τα παιχνίδια (Καλάθης, Παππάς, Ρίβερς, Σίνγκλετον, Γκιστ) και θα πρέπει να προσπαθήσει να πάρει περισσότερα πράγματα από τους υπόλοιπους. Κομβικά τα 5 φάουλ του Γκιστ, ενώ είναι κρίμα να χάνεις ένα παιχνίδι στο οποίο οι 5 που προαναφέρθηκαν ήταν εξαιρετικοί, με τον Καλάθη να κάνει ρεκόρ στις ασσίστ με 14, και σημείωσες 11/22 τρίποντα. Για την ομάδα του Πέντρο Μαρτίνεζ , που έκανε το ντεμπούτο του, κορυφαίος ήταν ο Γκρέιντζερ με 20 πόντους και 6/7 τρίποντα και καθοριστικός ο Μπόμπουα που σημείωσε το νικητήριο καλάθι 1,5 δευτερόλεπτο πριν το φινάλε.

Από την «καυτή» έδρα του Ερυθρού Αστέρα απέδρασε η Μπάμπεργκ, σημειώνοντας την τρίτη της διαδοχική νίκη, με τελικό σκορ 69-75. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε , έσφιξε την άμυνα, έβαλε στην εξίσωση τον κόσμο και μείωσε την διαφορά ακόμα και στο καλάθι. Διαδοχικές όμως αποτυχημένες επιθετικές προσπάθειες δεν του επέτρεψαν να πάρει τη νίκη την στιγμή που η Μπάμπεργκ έδειχνε να έχει μπλοκαριστεί. Κορυφαίος για τους νικητές, που έχασαν με τραυματισμό τον Χάκετ, ο Ρούμπιτ με 15 πόντους ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε πάλι ο Ρότσεστι με 22.

Άνετη επικράτηση για τη Φενέρμπαχτσε, η οποία επιβλήθηκε της Βαλένθια με 79-66 , και την ισοφάρισε στο 3-2. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μπήκε αποφασισμένη να πάρει τη νίκη έχοντας ως βασικό ατού την εξαιρετική της άμυνα που περιόρισε τους φιλοξενούμενους στους 66 πόντους και τον πρώτο σκόρερ της φετινής Ευρωλίγκας , Έρικ Γκριν, στους 4. Μέχρι την τρίτη περίοδο ήταν στο παιχνίδι οι «Νυχτερίδες», πριν αναλάβει δράση ο Νάναλι που σημείωσε 11 πόντους σε 4 λεπτά και έδωσε ασφαλές προβάδισμα στην Φενέρ. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές που είχαν 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Ντατόμε με 16 πόντους ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Κώστας Σλούκας με 10 πόντους και 7 ασσίστ.

Στο Τελ Αβίβ η Μακάμπι επικράτησε πιο άνετα από ότι δείχνει το τελικό σκορ της Αρμάνι Μιλάνο , με 79-68. Με όπλο της την ξεκάθαρη υπεροχή στα ριμπάουντ (44 εκ των οποίων 18 επιθετικά) και παίζοντας ανά διαστήματα καλό μπάσκετ , η «ομάδα του Λαού» δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην άναρχη Αρμάνι Μιλάνο. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 18 πόντους για να ρίξουν ρυθμό οι γηπεδούχοι. Κορυφαίος ο Τάιους με 12 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Στο πιο χορταστικό παιχνίδι της αγωνιστικής , η Τσσκα Μόσχας λίγο έλειψε να την πατήσει από την φοβερή Ζαλγκίρις του Σάρας , καθώς επικράτησε με 94 – 91. Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-15, για να απαντήσει η Τσσκα και με σερι 15-4 να κλείσει την περίοδο με 22-19. Οι Ρώσοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι και ξέφυγαν ακόμα και με 15 πόντους όμως οι Λιθουανοί δεν τα παράτησαν ποτέ. Καθοριστικός ο Βοροντσέβιτς που με 3 συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 72-68 , 81-70. Απολαυστικός ο MVP της αγωνιστικής Ντε Κολό με 25 πόντους και 10 ασσίστ, ενώ το ρεκόρ καριέρας του ισοφάρισε ο Κλάιμπερν με 26. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μίτσιτς με 20 πόντους.

Σπουδαίο διπλό πήρε η Μάλαγα στην έδρα της Εφές με 74-79. Οι γηπεδούχοι συνεχίζουν να αναζητούν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση καθώς παραμένουν ουραγοί της βαθμολογίας με 5 ήττες, ενώ οι φιλοξενούμενοι έκαναν την δεύτερη νίκη τους στη διοργάνωση μετά την πρεμιέρα. Αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι, χωρίς μεγάλες διαφορές. Η Εφές προηγήθηκε με 7 πόντους 8 λεπτά πριν το φινάλε, όμως το καταστροφικό τελευταίο πεντάλεπτο έγειρε την πλάστιγγα στους Ισπανούς. Κορυφαίος για τους νικητές ο Νέντοβιτς με 13 πόντους και 8 ασσίστ.