PNG +

by pickngreen.gr

Η ανασκόπηση της 11ης αγωνιστικής

SHARE IT

Με το πέρασμα της 11ης αγωνιστικής, Τσσκα Μόσχας και Ολυμπιακός συνεχίζουν να ισοβαθμούν στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς αμφότεροι συνέχισαν με νίκες την πορεία τους. Η Φενέρμπαχτσε κάθισε πλέον μόνη της στην τρίτη θέση ενώ η ήττα του Παναθηναϊκού τον οδήγησε σε τριπλή ισοβαθμία με Χίμκι και Μακάμπι για την τέταρτη. Στον αντίποδα Εφές και Μάλαγα συνεχίζουν να απογοητεύουν και να βυθίζονται ολοένα και πιο χαμηλά.

Ένα δεκάλεπτο αρκούσε στη Ζαλγκίρις για να πάρει την νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του «τριφυλλιού» δεν μπήκε ποτέ να αγωνιστεί στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 33-14 οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά ασφαλείας. Το ξέσπασμα του Νίκου Παππά με τα 4 συνεχόμενα τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν στάθηκε ικανό για να γίνει η ανατροπή. Η ομάδα του Πασκουάλ ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι, έλεγξε τον ρυθμό και τα ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά μέχρι εκεί. Κομβικά τα 3 φάουλ του Γκιστ που τον οδήγησαν γρήγορα εκτός παιχνιδιού. Για τους νικητές ξεχώρισε ο Κέβιν Πάνγκος με 12 πόντους και 11 ασσίστ, ενώ 17 πρόσθεσε ο «γερόλυκος» Παούλιους Γιανκούνας.

Άνετο πέρασμα για την Τσσκα από την έδρα της Μπάμπεργκ με 76-92. Για ένα ημίχρονο προέβαλαν αντίσταση οι γηπεδούχοι, καθώς στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επέβαλε τον ρυθμό της. Σπουδαία εμφάνιση από τον Νάντο Ντε Κολό με 20 πόντους ενώ 15 με 9 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Κλάιμπερν . Για την ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι που βρίσκεται πλέον στο 5-6, ξεχώρισε ο Ρούμπιτ με 16 πόντους.

Σε ένα παιχνίδι με πολύ υψηλό σκορ και δραματικό φινάλε, η Μακάμπι κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Βαλένθια και να πάρει την νίκη με 94-91. Παρότι οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 9 πόντους, ενάμιση λεπτό πριν το τέλος, με ένα μικρό σερί επέστρεψαν στο παιχνίδι και παραλίγο να κλέψουν την νίκη. Στο 7-4 πλέον η «ομάδα του Λαού» ενώ με την έβδομη συνεχόμενη ήττα της η Βαλένθια βυθίστηκε στο 3-8. Κορυφαίος για τους νικητές ο Τζάκσον με 21 πόντους, ενώ για τους ηττημένους για ακόμα ένα παιχνίδι διακρίθηκε ο Γκριν με 24.

Στον «εμφύλιο» της αγωνιστικής, η Μπασκόνια κατάφερε δύσκολα να πάρει τη νίκη απέναντι στην Μάλαγα με 88-82. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εκπληκτικά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 27-12 , για να απαντήσει η ομάδα του Πλάθα με 14-24 και να μαζέψει την διαφορά πριν το ημίχρονο. Η Μάλαγα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο δεύτερο μέρος χωρίς όμως να είναι σε θέση να το κρατήσει μέχρι το τέλος. Εκπληκτική εμφάνιση για τον Γιάνις Τίμα με 24 πόντους ενώ για τους ηττημένους διακρίθηκε ο Βαζίνσκι με 25 πόντους και 7/9 τρίποντα. Στο 5-6 πλέον η Μπασκόνια, ενώ ουραγός στην βαθμολογιά παραμένει η Μάλαγα με 3-8 και 5 συνεχόμενες ήττες.

Σπουδαίο διπλό πήρε η Χίμκι επικρατώντας στο Μιλάνο της Αρμάνι με 71-77. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αν και βρέθηκε να χάνει με 12 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 7 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος και έφτασε στην έβδομη νίκη της. Ο Αλεξέι Σβεντ πήρε από το χέρι την ομάδα του σημειώνοντας 29 πόντους με ένα καθοριστικό τρίποντο από τα 9 μέτρα στο τέλος. Για την Αρμάνι που παρέμεινε στις 3 νίκες ξεχώρισε ο Θίοντορ με 14 πόντους και 8 ασσίστ.

Με μία εκκωφαντική 100άρα ο Ερυθρός Αστέρας διέσυρε την Εφές με 100-81. Ρεκόρ πόντων σε εντός έδρας παιχνίδι για την ομάδα από την Σερβία που πραγματοποίησε συνεχόμενες νίκες για πρώτη φορά φέτος. Από 50 πόντους σκόραραν σε κάθε ημίχρονο οι γηπεδούχοι , ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 14/28 τρίποντα. Εκπληκτικός ο Τζέιμς Φελντέιν που σημείωσε ατομικό ρεκόρ πόντων με 29. Ξεπέρασαν την Εφές στην βαθμολογία πλέον οι «Ερυθρόλευκοι» με 4-7 ενώ μία νίκη πιο χαμηλά παρέμεινε η ομάδα του Περάσοβιτς που απογοητεύει.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση ο Ολυμπιακός πήρε τελικά τη νίκη απέναντι στην ελλιπέστατη για ακόμα μία φορά Ρεάλ με 92-83. Στην επιστροφή του Βασίλη Σπανούλη στην Ευρωλίγκα οι «Ερυθρόλευκοι» διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους φτάνοντας τις 5 νίκες και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας. Κορυφαίος για τους νικητές ο Γιώργος Πρίντεζης με 21 πόντους ενώ για την «Βασίλισσα» το «φαινόμενο» Λούκα Ντόνσιτς σημείωσε 33, αποδεικνύοντας πως σε ηλικία 18 ετών αποτελεί τον κορυφαίο παίκτη στην Ευρώπη. Μεγάλο έδαφος θα χρειαστεί να καλύψει στον δεύτερο γύρο η ομάδα του Λάσο που βρίσκεται στο 5-6.

Στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της αγωνιστικής , η Φενέρ απέδρασε άνετα από την έδρα της Μπαρτσελόνα με 68-83. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πάτησε το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και ένα επιμέρους 13-25 της έδωσε την νίκη. Ηγετική εμφάνιση από τον Κώστα Σλούκα με 17 πόντους και 7 ασσίστ ενώ για την «Μπάρτσα» ξεχώρισε ο Χάνγκα με 15. Στο 8-3 πλέον οι νικητές ενώ η ομάδα του Σίτο Αλόνσο με τις δύο συνεχόμενες ήττες της κατρακύλησε στο 4-7.