PICKNGREEN.GR

Παναθηναϊκός - Ομπράντοβιτς σημειώσατε «1»!

SHARE IT

Ο Γιάννης Νικηφοράκης παρουσιάζει τη προϊστορία των δύο αυριανών «μονομάχων» στο πλαίσιο της κανονικής περιόδου, στα παιχνίδια με τον Παναθηναϊκό ως γηπεδούχο και τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς ως φιλοξενούμενο.

Ο Σέρβος επισκέπτεται για άλλη μια φορά το Κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων. Ο άνθρωπος που έγραψε με «χρυσά» γράμματα το ρου της ιστορίας των «πρασίνων», επιστρέφει στο προ εξαετίας «σπίτι» του, για τον επικείμενο αγώνα του Παναθηναϊκού με αντίπαλο τη Φενέρμπαχτσε.

Είναι η έκτη φορά, κατά την οποία θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό εκτός έδρας, είτε για τη κανονική περίοδο της EuroLeague, είτε για το TOP 16 της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, όταν εκείνο ακόμα υπήρχε.

Η προϊστορία είναι ξεκάθαρη και λέει «Παναθηναϊκός». Η υπέροχη του «τριφυλλιού» έναντι του Ομπράντοβιτς, μόνο ως καθολική θα μπορούσε να χαρακτηριστεί. Πέντε αναμετρήσεις τα τελευταία τέσσερα χρόνια με γηπεδούχους τους «πράσινους» απέναντι στη τουρκική ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ισάριθμες οι νίκες για τον «Εξάστερο». Πάμε να δούμε αναλυτικά το κάθε ματς, αρχής γενομένης από εκείνο της 20ης Μαρτίου του 2014 και καταλήγοντας σε αυτό της 27ης Οκτωβρίου του 2017.

20/03/2014

Παναθηναϊκός - Φενέρμπαχτσε: 76-67

11η αγωνιστική του TOP 16

Στην επιστροφή του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ως αντίπαλος για πρώτη φορά στο ΟΑΚΑ, οι φίλοι του Παναθηναϊκού επιφύλασσαν μια «μαγική» βραδιά. Βραβεύσεις, αποθέωση και συνθήματα για τον Σέρβο προπονητή, ο οποίος κατόρθωσε να κάνει το όνομα του «τριφυλλιού», συνώνυμο της επιτυχίας, κάτι που αναγνωρίστηκε από τους 18.000 φίλους που βρέθηκαν στις κερκίδες του Κλειστού των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων. Οι «πράσινοι» ωστόσο, δε παρασύρθηκαν διόλου από τη... γιορτινή ατμόσφαιρα και επικράτησαν της τουρκικής ομάδας με 76-67, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Μάικ Μπράμο (23 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη, 1 ασίστ) και Δημήτρη Διαμαντίδη (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 λάθος).

30/10/2014

Παναθηναϊκός - Φενέρμπαχτσε 91-73

3η αγωνιστική της Regular Season

Και αυτή τη φορά, κατά την οποία ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς επέστρεψε ως αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ, δε κατάφερε να φύγει νικητής, ελέω... Έι Τζέι Σλότερ! Ο Αμερικανός γκαρντ που ήταν εντυπωσιακός στα πρώτα δεκατέσσερα λεπτά του πρώτου μέρους, έβρισκε διαρκώς τον στόχο και παίρνοντας στήριξη στο σκορ από Μπατίστα και Γιάνκοβιτς, βοήθησε τον Παναθηναϊκό να μεγαλώσει ακόμα περισσότερο το προβάδισμά του και εν τέλει να πάρει μια εμφατική εντός έδρας νίκη. Ο Παναθηναϊκός λοιπόν έφτασε τα 18 τρίποντα και τους 91 πόντους στην επίθεση, με τον κόσμο στο τέλος του αγώνα, να αποθεώνει την ομάδα, αλλά και τον... Ομπράντοβιτς, φωνάζοντας ρυθμικά το όνομα του.

25/02/2016

Παναθηναϊκός - Φενέρμπαχτσε: 76-71

8η αγωνιστική του TOP 16

Ούτε τώρα! Ο Παναθηναϊκός με πείσμα και ψυχή ανάγκασε την Φενερμπαχτσέ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στην πρώτη της ήττα στο Top-16 για το 2016 (76-71), με κορυφαίους παίκτες τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα (13 πόντοι) τον Δημήτρη Διαμαντίδη (7 ασίστ), τον Αντώνη Φώτση, αλλά έχοντας και ως καθοριστικό παράγοντα, τον Έλιοτ Ουίλιαμς στο φινάλε (14 πόντοι). Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς έχοντας λύσεις στα χέρια του, μοίρασε εξαιρετικά την… τράπουλα και πήρε πολλά από… πολλούς, σε αντίθεση με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ο οποίος πήρε πόντους μόνο από τον Ντίξον και τον Μπογκντάνοβιτς, ενώ στο φινάλε η Φενέρ έμεινε από δυνάμεις.

16/12/2016

Παναθηναϊκός - Φενέρμπαχτσε: 81-70

12η αγωνιστική της Regular Season

Νόμος του ΟΑΚΑ και ξανά ήττα για τη Φενέρμπαχτσε του Ομπράντοβιτς! Νίκη κατά κράτος με 81-70 για το «τριφύλλι», έχοντας για πρωταγωνιστή τον ονειρικό Νικ Καλάθη (16 πόντοι, 11 ασίστ, 8 ριμπάουντ) και παίκτη - «κλειδί» τον εξαιρετικό Ντεμέτρις Νίκολς. Ο Τσάβι Πασκουάλ ήταν άριστα διαβασμένος στο παιχνίδι, χτύπησε σε πολλά σημεία στα μις-ματς, ενώ οι παίκτες του Παναθηναϊκού έμοιαζαν απόλυτα συγκεντρωμένοι και στα 40 λεπτά του αγώνα, κάνοντας σωστά και τη παραμικρή λεπτομέρεια. Επιπλέον οι «πράσινοι» τελείωσαν το ματς μόνο με τρία λάθη (!). Δίκαια επικράτηση, πειστική εμφάνιση και ένα ΟΑΚΑ που... «μύρισε» ξανά μπαρούτι από την ατμόσφαιρα που έφτιαξαν οι 15.000 φίλοι του «τριφυλλιού».

27/10/2017

Παναθηναϊκός - Φενέρμπαχτσε: 70-68

4η αγωνιστική της Regular Season

Διά χειρός Νίκου Παππά ήρθε η πέμπτη ήττα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της κανονικής διάρκειας του θεσμού, για να έρθει κάπως έτσι το... πλήρωμα του χρόνου, έξι μήνες μετά τον αποκλεισμό του Παναθηναϊκού από το Final Four της EuroLeague με 3-0 από τη τουρκική ομάδα. Κλειδί της επιτυχίας ήταν και η εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, όταν η Φενέρμπαχτσε έμεινε στους 24 πόντους, την ώρα που είχε πετύχει 44 ύστερα από τα δύο πρώτα δεκάλεπτα. Μάλιστα ήταν η ομάδα που είχε το πάνω χέρι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα και βάσει της εξέλιξης του ματς, συγκέντρωνε τις περισσότερες πιθανότητες να φτάσει στην τελική επικράτηση. Όμως τα πάντα άλλαξαν στο τελευταίο λεπτό, με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να αποτελούσε το κρυφό χαρτί του Πασκουάλ στην άμυνα του β' ημιχρόνου. Αυτή ήταν η 8η νίκη του Παναθηναϊκού απέναντι στον... φιλοξενούμενο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, από τότε που ανέλαβε τη Φενέρμπαχτσε (8-2 οι «πράσινοι») ενώ διεύρυνε το σκορ στα μεταξύ τους ματς σε 10-8, με αυτή την επικράτηση, με σκορ 70-68.