PICKNGREEN.GR

Κακή απόδοση και ήττα στη Κωνσταντινούπολη

SHARE IT

Ο Παναθηναϊκός αποδείχθηκε κατώτερος των περιστάσεων, με αποτέλεσμα να ηττηθεί στη Κωνσταντινούπολη από την Αναντολού Εφές με 78-62.

Με αυτήν τη νίκη οι Τούρκοι ανέβηκαν στο 5-2, την ώρα που οι «πράσινοι» έχουν πλέον ρεκόρ 4-3 έπειτα από τις επτά πρώτες αγωνιστικής της κανονικής περιόδου.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν στον αγώνα με διάθεση να παίξουν καλή άμυνα, αλλά το έκαναν μόνο για τα πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια κατέρρευσαν και δέχονταν πολύ εύκολα καλάθια. Ήταν τέτοια η εικόνα της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ που μετά από κάθε αμυντικό ριμπάουντ, οι γηπεδούχοι έβγαζαν εύκολα αιφνιδιασμό. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 19-11 και στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα όχι μόνο δεν βελτιώθηκαν, αλλά χειροτέρεψαν, με τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό και το ελληνικό σύνολο να μην κάνει απολύτως τίποτα. Κάπως έτσι η διαφορά εκτοξεύτηκε κοντά στους είκοσι πόντους και το ημίχρονο έκλεισε με 44-28.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό. Ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να παίξει σκληρή άμυνα και τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό. Αυτό που δεν κατάφερε ποτέ όμως ήταν να βρει ρυθμό στην επίθεση. Μοιραία, έστω κι αν η διαφορά δεν μεγάλωνε, δεν μπορούσε με αυτές τις συνθήκες να μειωθεί και ειδικότερα από τη στιγμή που το «τριφύλλι» δεν έβρισκε και λύσεις κυρίως από την περιφέρεια, με τους παίκτες του να είναι απογοητευτικά άστοχοι, ακόμα και σε λέι απ. Τίποτα δεν θα μπορούσε να αλλάξει και τελικά οι Τούρκοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 78-62.

πίθεση της ομάδας του. Το 30-18 στο 14' οδήγησε σε timeout του Πασκουάλ που επιστράτευσε τον Παππά, που μετά το γκολ-φάουλ του Τόμας έβαλε κι εκείνος ένα για να μαζέψει τη διαφορά στους οκτώ (32-24). Εκεί ο Μπομπουά απάντησε με πέντε πόντους για το +13 της ομάδας του, ο Σιμόν έβαλε τρίποντο για το 40-24 και οι πράσινοι μπήκαν σε μια ακόμη δυσκολότερη κατάσταση. Το χειρότερο απ' όλα, είναι πως έδειχναν ανίκανοι να αντιδράσουν σε οποιοδήποτε πρόβλημα έβρισκαν. Δεν είχαν καλή άμυνα, δεν είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση και στο ημίχρονο βρίσκονταν στο -16 (44-28).

Ο Πασκουάλ μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Αντετοκούνμπο - Γκιστ - Λάσμε για να δώσει πρώτα έμφαση στην άμυνα, ο Θανάσης έκανε τρομερή δουλειά με επτά πόντους για το 50-38, όμως η Εφές συνέχισε να έχει καλό ρυθμό στην επίθεση και να κρατά ένα διψήφιο προβάδισμα. Ο Παναθηναϊκός χρειαζόταν σκορ από την περιφέρεια, ο Λάνγκφορντ δεν το έδινε, ο Καλάθης γλίστρησε στην τελευταία φάση της περιόδου και ο Μίτσιτς έγραψε με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό το 60-46. Οι δύο ομάδες δεν σκόραραν στο πρώτο τρίλεπτο της τέταρτης, ο Παπαπέτρου έβαλε ανοιχτό τρίποντο για το 60-49 στο 33', όμως με το σκορ στο 62-51 ο Γκιστ δεν κάρφωσε, πάσαρε στην περιφέρεια για ακόμη ένα άστοχο σουτ και ο Ντάνστον στην επόμενη φάση τελείωσε δυναμκά μια φάση για το 64-51 που έκρινε στο 36' την αναμέτρηση.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 19 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κοψίματα), Μπαλμπάι, Μπιρσέν, Μότουμ 3 (1), Μορμάν 17 (6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τουντσέρ, Πλάις 4, Μίτσιτς 11 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Άντερσον, Ντάνστον 14 (6/7 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα), Σιμόν 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 11 (1), Λάνγκφορντ (0/4 σουτ), Λάσμε 4, Παπαπέτρου 9 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Παππάς 3, Γκιστ 10 (5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 6, Καλάθης 11 (3/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολή, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο 8 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Μήτογλου

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 23/35 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 8/9 βολές, 36 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 7 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 8 κοψίματα, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 20/44 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 10/15 βολές, 29 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 11 λάθη