PICKNGREEN.GR

Η ανασκόπηση της 2ης αγωνιστικής

SHARE IT

Η δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκας ολοκληρώθηκε και η καθιερωμένη ανασκόπηση από το pickngreen.gr είναι εδώ. Αυτή ήταν μία αγωνιστική των γηπεδούχων καθώς σημειώθηκε μόλις ένα διπλό κι αυτό στην παράταση. Οι ομάδες συνεχίζουν να ψάχνουν τα πατήματά τους , ορισμένες έχουν ξεκινήσει πολύ δυναμικά ενώ άλλες απογοητεύουν. Μόλις 4 από αυτές κατάφεραν να ζευγαρώσουν τις νίκες τους. Πάμε να τα δούμε πιο αναλυτικά.

Παναθηναϊκός – Μπάμπεργκ 93 – 83

Την πρώτη του νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα πέτυχε ο Παναθηναϊκός. Στο απόρθητο κάστρο του ΟΑΚΑ οι πράσινοι επικράτησαν σχετικά άνετα της μαχητικής μεν, αποδυναμωμένης δε, Μπάμπεργκ. Από την αρχή του παιχνιδιού ο Παναθηναϊκός έλεγξε τον ρυθμό και όταν πάτησε το γκάζι στην Τρίτη περίοδο πήρε διαφορά ασφαλείας, χωρίς να κινδυνέψει σε κανένα σημείο να ηττηθεί. Αισθητά βελτιωμένος σε σύγκριση με την πρεμιέρα, έλεγξε τα ριμπάουντ και σημείωσε 93 πόντους χωρίς να πιάσει καμία τρομερή απόδοση. MVP ο Νικ Καλάθης που σημείωσε 23 πόντους ( 16 εκ των οποίων στην πρώτη περίοδο). Από κοντά του ο Σίνγκλετον που παρουσίασε το αληθινό του πρόσωπο για πρώτη φορά φέτος , ενώ αποκάλυψη ήταν ο Λεκαβίτσιους. Για τους Γερμανούς ξεχώρισαν οι Ραντόσεβιτς και Χίκμαν με 19 πόντους.

Ρεάλ Μαδρίτης - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 82-69

Στο μεγάλο παιχνίδι της αγωνιστικής η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Τσσκα κάνοντας το 2/2. Στην επανεμφάνιση του Σέρχι Ροντρίγκεθ στη Μαδρίτη, ο οποίος αποθεώθηκε, η Βασίλισσα πέτυχε μια σημαντική αλλά πύρρειο νίκη, καθώς έχασε με σοβαρούς τραυματισμούς τους Κούζμιτς και Ράντολφ. Πιο εύκολα από ότι θα πίστευε κανείς ήρθε αυτή η νίκη καθώς οι Μαδριλένοι ήταν ανώτεροι σε όλο το παιχνίδι, έχοντας μάλιστα το εξαιρετικό 40% στο τρίποντο. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ράντολφ και Ντόντσιτς με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα. Για την Τσσκα που απογοήτευσε με το τραγικό στατιστικό των 5 ασσίστ για 17 λάθη διασώθηκε ο Κλάιμπερν ενώ τραγικός ήταν ο Ντε Κολό με 1/8 σουτ.

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Μπασκόνια 74-68

Τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Ευρωλίγκα πέτυχε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, δέιχνοντας έτσι πως η φετινή χρονιά καμία σχέση δεν έχει με την περσινή αποτυχία. Από την άλλη δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Μπασκόνια ( και οι δύο εκτός έδρας βέβαια), η οποία έχει πολλά να βελτιώσει, περιμένει να επιστρέψουν οι τραυματίες ενώ ερωτηματικό παραμένει η ικανότητα του κόουτς Πριτζιόνι. Παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα του με το 10-16 , οι Ισραηλινοί βρήκαν ρυθμό από την άμυνά τους και με ένα 13-0 πέρασαν μπροστά. Η Μπασκόνια το πάλεψε μέχρι τέλους αλλά οι γηπεδούχοι φάνηκαν ψυχραιμότεροι. Κορυφαίος για τους νικητές ο Νόρις Κόουλ με 24 πόντους ενώ άφαντος παρέμεινε ο MVP της πρώτης αγωνιστικής Τζάκσον με 5. Από την πλευρά των ηττημένων, μόνος του κόντεψε να πάρει τη νίκη ο Μπομπουά που σταμάτησε στους 22 πόντους.
Αρμάνι Μιλάνο - Φενέρμπαχτσε 86 -92

Σε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον σε όλη του τη διάρκεια και τελικά κρίθηκε στην παράταση, η Φενέρμπαχτσε έκανε την πρώτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα. Από την άλλη δεύτερη συνεχόμενη για την αξιόμαχη Αρμάνι που ζόρισε πάρα πολύ τόσο την Τσσκα όσο και την Φενέρ. Για ένα ακόμα παιχνίδι η ομάδα του Ζοτς παρουσίασε αυτοκτονικές τάσεις. Μετά το μπλακ άουτ την προηγούμενη εβδομάδα στην Μάλαγα που της στέρησε τελικά τη νίκη, τα ίδια ακριβώς συμπτώματα εμφάνισε και στο Μιλάνο. Ένα τρίποντο του Μίτσοφ ήταν αυτό που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση αφού ο Ζοτς αποφάσισε να μην κάνει φάουλ και ο Γουοναμέικερ αστόχησε στην τελευταία επίθεση . Κορυφαίος για τους νικητές ο Κώστας Σλούκας με 17 πόντους και 9 ασσίστ, μαζί με τον Μέλι που σημείωσε Double – Double ( 15 πόντους – 11 Ριμπάουντ). Για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Μπέρτανς και Εμπαγιέ με 16 πόντους ενώ 15 πόντους και 7 ασσίστ σημείωσε ο Θίοντορ.

Ολυμπιακός - Ουνικάχα Μάλαγα 80-75

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε στο μισοάδειο Σ.Ε.Φ της Μάλαγα. Οι ερυθρόλευκοι παρά τις απουσίες των Σπανούλη και Τιλί (ο οποίος μπορεί να αντικατασταθεί) και την ανετοιμότητα των Ρόμπερτς, Στρέλνιεξ, ξεκίνησαν φουριόζοι και με όπλα τους την καλή άμυνα και την ευστοχία στο περιφερειακό σουτ προηγήθηκαν με 19-4. Παρόλα αυτά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, η Μάλαγα ισορρόπησε το παιχνίδι, χτύπησε στο ζωγραφιστό και έφτασε σε απόσταση αναπνοής στο φινάλε όπου προσπάθησε να κλέψει το παιχνίδι. Αρκετά νευρικό ματς, με κακό μπάσκετ, πολλά σφυρίγματα και φάουλ. Από τους νικητές ξεχώρισε ο Τόμπσον με 15 πόντους ενώ καθοριστικός ήταν στο τέλος ο Πρίντεζης. Από την Ουνικάχα διακρίθηκε ο Μιλοσάβλιεβιτς με 14. Ξεχάστηκε στο δεύτερο ημίχρονο στον πάγκο από τον Πλάθα ο Μούσλι που δημιούργησε τεράστια προβλήματα στους γηπεδούχους.

Ερυθρός Αστέρας – Μπαρτσελόνα 90-82

Την έκπληξη της αγωνιστικής και συνάμα πρώτη του νίκη πραγματοποίησε ο Ερυθρός Αστέρας επικρατώντας της Μπαρτσελόνα, δείχνοντας έτσι μάλιστα πως δεν είναι καθόλου αμελητέα ποσότητα ιδιαίτερα στην έδρα του. Οι Σέρβοι πήραν από την αρχή κεφάλι στο σκορ και περιόρισαν την Μπαρτσελόνασε ρόλο απλά να ακολουθεί στο σκορ. Μόλις μία φορά οι Μπλαουκράνα προηγήθηκαν με τον Χάνγκα στο 38’ λεπτό (79-80),αλλά και πάλι η αντίδραση των Σέρβων ήταν άμεση με τρίποντο του Μπιέλιτσα. Απογοητευτική εμφάνιση για τους Καταλανούς μετά την εξαιρετική πρεμιέρα, λόγικό όμως να υπάρχουν μεταπτώσεις στην απόδοσή τους αφού είναι νέα ομάδα. Για τους νικητές ξεχώρισαν ο Ρότσεστι με 22 πόντους, 7 ασσίστ και κανένα λαθος μαζί με τον Μπιέλιτσα που σημείωσε 23. Από τους ηττημένους το πάλεψαν ο Σεραφέν με 16 πόντους και ο Ερτέλ με 14 πόντους και 11 ασσίστ.

Χίμκι-Ζαλγκίρις 85-77

Δεύτερη νίκη και για την Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα. Οι Ρώσοι επικράτησαν πιο άνετα από ότι δείχνει το τελικό σκορ της μαχητικής Ζαλγκίρις, σε ένα παιχνίδι που ο Παούλιους Γιανκούνας πέρασε στην όγδοη θέση των σκόρερ της Ευρωλίγκας. Δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι Λιθουανοί και προηγήθηκαν με 0-6, αμέσως αντέδρασε η Χίμκι και με 11-0 προηγήθηκε με 18-7. Καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διατηρούσε μια διαφορά ασφαλείας άνω των 10 ποντων, ενώ μόλις η Ζαλγκίρις κατάφερε να μειώσει στους 6 , είχε αμέσως τις απαντήσεις. Άστοχος ο Σβεντ με 16 πόντους αλλά 5/21 σουτ , εξαιρετικός και πάλι ο Ρόμπινσον με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, σταθερή αξία ο Μάρκοβιτς με 8 πόντους και 9 ασσίστ. Από την άλλη συγκινητικός ο «γερόλυκος» Γιανκούνας με 24 πόντους.

Βαλένθια - Αναντολού Εφές 78-71

Την παρθενική της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Βαλένθια ,καθώς επικράτησε στην Ισπανία της Εφές Αναντολού. Δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια για την τούρκικη ομάδα που απογοητεύει. Το εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων με το επιμέρους σκορ 28-10 καθώς και η ευστοχία τους πίσω από τα 6,75μ με 10/21 σουτ έκριναν το παιχνίδι. Εκπληκτικός για ακόμα μία φορά ο Έρικ Γκριν που σημείωσε 24 πόντους, δείχνοντας πως θα αποτελέσει «Λίρα εκατό» για τους πρωταθλητές Ισπανίας. Από την ομάδα του Περάσοβιτς διασώθηκαν οι Στίματς και Μακόλουμ με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα.